https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-parky-v-cr-prehodnoti-zasady-pece-s-ohledem-na-pozar-v-ceskem-svycarsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní parky v ČR přehodnotí zásady péče s ohledem na požár v Českém Švýcarsku

18.8.2022 14:50 | KRÁSNÁ LÍPA (ČTK)
Podle ministryně Hubáčkové není reálné, aby přepracování a projednání zásad péče o parky trvalo méně než rok.
Podle ministryně Hubáčkové není reálné, aby přepracování a projednání zásad péče o parky trvalo méně než rok.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Správa Národního parku České Švýcarsko
Všechny národní parky v ČR přehodnotí připravené zásady péče s ohledem na požár v Českém Švýcarsku. Zvýšit se musí bezpečnost. Novinářům to dnes řekla po setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
 

Zásady péče o parky byly těsně před projednáním. Nyní se musí podle ministryně upravit. "Jsem rád, že ministerstvo chce úpravu udělat všude, ve všech národních parcích. Musíme se na to podívat se zkušeností z Českého Švýcarska," řekl senátor za Děčínsko Zbyněk Linhart (za STAN), který se účastnil dnešního jednání. V ČR jsou čtyři národní parky. Podle Hubáčkové není reálné, aby přepracování a projednání zásad péče o parky trvalo méně než rok.

Prvek k zajištění bezpečnosti návštěvníků a bezpečnosti nemovitostí se musí podle Hubáčkové promítnout do podoby zásad péče. K připravenému dokumentu národního parku České Švýcarsko měli zástupci obcí řadu připomínek. Kritiky se dočkalo i vedení správy parku. Na dotaz, zda ministryně uvažuje o odvolání ředitele Pavla Bendy, Hubáčková odpověděla, aby se novináři zeptali po 31. srpnu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

18.8.2022 17:01
Špatně je to, že je (podle EU) stanovena bezzásahovost, bezzásahovost a bezzásahovost jako modla, bez ohledu na historický tradiční způsob vzniku biotopu. Bezzásahovost má smysl jen tam, kde byly historicky nulové nebo jen malé zásahy do ekosystému v minulosti. Boubínský prales?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.8.2022 17:20 Reaguje na Slavomil Vinkler
Dobrý den přeji pane Vinkler. Já už to pochopil. Vezmeme komerční les, vyhlásíme tam Národní park, necháme ho sežrat broukem, usušíme a zapálíme. Pak už tam opravdu bude divočina. Chráníme přirozené přírodní procesy. A těch pár milionů tun CO2 v ovzduší? Čím hůře, tím lépe! Vynahradíme to tím, že přejdeme na bateriové autíčka o 5 let dříve. A pokud se někdo vzepře, bude umístěn do koncentračního přeškolovací ho gulagu. Nedostatek plynů do péči nebude problém. Paní ministryně je odborníkem na ukládání odpadu. A umí na tom pěkně vydělat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.8.2022 17:32 Reaguje na Michal Ukropec
Zdravím vespolek oba pány! Gratuluji zejména za první tři věty, to je kultura za pět set!-) Kdybych něco podobného napsal já, dostalo by se mi kolektivního pohrdání. Aspoň teď vím, že nejsem úplný solitérní magor. Prostě když se chce, jde všechno. Z plantáže národní park, z národního parku spáleniště, ze spáleniště divočina. Bez zásahu člověka, až na ty dvoutýdenní manévry. Doufám, že ten hořlavý materiál bude na návrh starostů uklizen, protože suché roky zdaleka nekončí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.8.2022 17:51 Reaguje na Karel Zvářal
Jak víme, jde vše a i po zásahu meteoritem k/t něco vyrostlo, takže něco vyroste skoro vždy. Je to ale ten biotop, co chceme obdivovat a chránit?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.8.2022 18:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
Hlásám nojstále, že co člověk zkřivil, měl by (pomoct) narovnat. Srovnávat přelidněnou (krajinu zprůmyslněnou) českou kotlinu s Yellowstounem, potažmo podmínky pro bezsásahovat, to je sto a jedna. To bez znásilňování myšlení, resp. výplachu nejde, ale ne všech případech se to odborníkům podaří.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

19.8.2022 10:07 Reaguje na Karel Zvářal
je to marný, je to marný, je to marný. V téhle banana republic se průsery považují za velkou pařbu a debil, který svojí blbostí udělá škodu v řádu stovek milionů je automaticky povýšen. To je ten prostý důvod, proč tu nic nemáme a nikdy mít nebudeme.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.8.2022 11:57 Reaguje na Karel Zvářal
Bezzásahovost je hezká věc, ale když chtějí mít NP plné tůristů, Tak musí jít v prvé řadě o jejich bezpečnost ! Nebo snad né ?
Snad to budou brát v potaz při tom hodnocení.
Odpovědět
kk

karel krasensky

18.8.2022 19:01 Reaguje na Michal Ukropec
1+
Odpovědět
kk

karel krasensky

18.8.2022 19:04 Reaguje na Michal Ukropec
1+
Odpovědět
Pe

Petr

18.8.2022 18:35 Reaguje na Slavomil Vinkler
Proč vám vadí bezzásahovost a proč by se nemohlo nějaké území nechat zcela přírodě, jejím procesům a nestrkat do toho nos?
Že tam v minulosti zásahy a lidské změny probíhaly tomu přece vůbec nijak nebrání a není to důvod k tomu, abychom v tom pokračovali.
Já jsem naopak velmi rád, že v dnešní absurdně antropogenizované krajině dokážeme odolat svým majetnickým choutkám a zkoušíme vrátit aspoň malý kousek země přírodě, rostlinám a zvířatům - a sobě a našim dětem tak dát příležitost vidět přírodu, pozorovat její práci při nápravě našich škod a učit se.
Ale když vidím jak rychle se naše společnost přírodě vzdaluje, tak je mi jasné, že se to setká s nepochopením, odmítáním a téměř hysterickými výlevy.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

18.8.2022 18:44 Reaguje na Petr
naprosto souhlasím !!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.8.2022 18:58 Reaguje na Petr
Bezzásahovost tam, kde není původní biotop, ale biotop stvořený tradičním obhospodařováním se tento biotop zničí a naroste tam jen v podstatě ruderál z invazních druhů. A těch máme dost ne? Nutno biotop udržovat tradičním obhospodařováním. Stepi, písčiny, královské lovecké lesy, cvičiště,
Odpovědět
Pe

Petr

18.8.2022 22:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
A člověkem vytvořených biotopů nemáme dost? Je smyslem národních parků udržovat člověkem vytvořené prostředí, nebo přírodu?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.8.2022 07:05 Reaguje na Petr
Vy si nedáte říci.
Je smyslem udržovat a platit AOPK, ministerstva atd. jen proto aby vyrostl bezzásahový "klimaxový" odolný les? A víte jak bude vypadat? Nikoli učebnicový dub, habr, lípa, výše nm s bukem a jedlí.
Podívejte se od obrazovky telefonu konečně kolem sebe (okolí Prahy? Brna?). Klimaxový bezzásahový les dnes je akát, pajasan, střední patro bez, plamének a psí víno a dole vlaštovičník, svízel povázka a sveřep. Takový "klimaxový" les se mi nelíbí.
Odpovědět

Jan Škrdla

19.8.2022 12:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jen taková poznámka, ten ruderál z invazních druhů bych čekal, že se vyvine z biotopu stvořeného průmyslovým obhospodařováním než tím tradičním. V tom případě bych jako řešení viděl úpravu druhové skladby, popř. výsadbu stanovištně původních popř. vhodných dřevin.
Odpovědět
kk

karel krasensky

18.8.2022 19:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
1+
Odpovědět
Sl

Slovan

19.8.2022 11:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
Není pravda. Bezzásahovost nám nenařizuje žádná EU (bože, fakt!), dokonce ani samotná IUCN. ČR se však rozhodla ve svých 3 ze 4 NP uplatňovat II. kategorii ochrany IUCN, která je uplatňována mimochodem v drtivé většině NP po celém světě. A tam už pravidla jsou, mj. i vysoký podíl bezzásahovosti (75% +), respektive pokud dnes není, pak se tam NP musí postupně dostat.
Jediný, kdo má jinou, V. kategorii, je u nás KRNAP. Ono je to vlastně tedy jen na nás, nikdo nám nic nenařizuje. Jsem ale přesvědčen, že když už je nějaká oblast NP, měl by být v kategorii II. V opačném případě tam udělejte CHKO.

Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

18.8.2022 18:45
Občas si po práci čtu, paní ministryně je už třetí ministr co se veze na vlně koupi hasičského speciálu. Náhodou mi praštilo toto video do očí. Jen pro info letoun je už postarší výrobce Antonov - SSSR/UK výroba do roku 1980, ( Hasičská modifikace dopravního letounu). AČR má letouny obdobné kategorie Casa C-295M. Kdyby se přemýšlelo národohospodářsky určitě šlo objednat i hasební kontejner k dopravní verzi.... Aféry o kolo nákupu tohoto letounu jsou však na tolik provařené viz zpívající Vlasta od lidovců... Co je však otázkou dne,tak toto letadlo je turecké (UR-UZH ), pak nějak pokulhává pojem turecké hospodářství....
Paní ministryni a panu ministrovi vnitra a ministrovi pro místní rozvoj bych doporučil vzít rozum do hrsti a podívat se na toto video. Letoun startuje z betonové dráhy ... V ČR jsme rozbourali Žatec a chystáme se na Líně (pozemky pro developerské projekty ). Proč nebojujete za tuto infrastrukturu? A jen se zviditelňujete nějakými záměry o nákupu letadel. Přitom by stačila v podstatě přídavná nádrž... nebo kontejner do nákladového prostoru.

https://www.stream.cz/letecky-svet/haseni-lesnich-pozaru-z-pohledu-pilotu-64371417
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.8.2022 10:24
Nechám se překvapit, co z nich vyleze, ale mám obavu, že starého psa už
nelze novým kouskům naučit. Ono přiznat chyby, by bylo zároveň převzetí
odpovědnosti za následky těch chyb a k tomu se sami nepřiznají.
Maximálně odtěží souše kolem vesnic a dají na modlení, aby nezačalo
zase hořet. Možná je bůh vyslyší, když jsou z KDU-ČSL!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.8.2022 11:55
"Na dotaz, zda ministryně uvažuje o odvolání ředitele Pavla Bendy, Hubáčková odpověděla, aby se novináři zeptali po 31. srpnu."

.. cywe, to je taky vodpověď, tohle to. Koukám kádrová rezerva jak víno.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.8.2022 09:26 Reaguje na Svatá Prostoto
Paní je dlouhodobě loajální úřednice, takticky vyčká na "signály"
od premiéra a pak poví své stanovisko. Mít svůj názor by ji mohlo
stát funkci a nebo minimálně obhajobu svého názoru. Takže celkem
dobrá taktika loajálního ouřady.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist