https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navsteva-papeze-na-malte-pripomene-take-znecisteni-stredozemniho-more
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návštěva papeže na Maltě připomene také znečištění Středozemního moře

1.4.2022 10:49 | VALLETTA (ČTK)
Pavilón, ve kterém se papež setká s migranty, ozdobí stovky plastových láhví.
Pavilón, ve kterém se papež setká s migranty, ozdobí stovky plastových láhví.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Návštěva papeže Františka na Maltě, která se uskuteční v sobotu a neděli, připomene také znečištění Středozemního moře. Pavilón, ve kterém se papež setká s migranty, totiž ozdobí stovky plastových láhví, uvedla agentura EFE. Hlavní tématem návštěvy, podobně jako při řadě papežových předchozích cest, však bude migrace.
 

Architekt Carlo Schembri, který má na starosti instalace vybudované kvůli návštěvě hlavy katolické církve, chtěl pavilónem připomenout znečištění, kterým trpí Středomoří. V pavilónu postaveném v areálu bývalého letiště Hal Far se papež podle programu setká se zhruba 200 migranty. "Vytvořili jsme scénu, kde je na první pohled vidět na pozadí moře. Když se ale na něj někdo podívá podrobněji, tak uvidí, že je to moře z PET láhví, které představují veškerý odpad, který znečišťuje (Středomoří)," uvedl Schembri. Mezi láhvemi z plastu je i několik záchranných vest, které symbolizují uprchlíky.

Schembri také uvedl, že veřejné instalace musely vyhovovat požadavkům Vatikánu. Jejich podoba má například usnadnit pohyb pětaosmdesátiletého papeže, který trpí problémy s kolenem.

Hlavním tématem papežské cesty zůstává migrace. V areálu bývalého letiště Hal Far je uprchlické centrum, které v minulosti čelilo kritice za špatné životní podmínky. Migrace byla hlavním tématem i v případě předchozí papežovy cesty na Kypru a do Řecka.

Ve středu papež uvedl, že se chystá do země, která se snaží přijmout "bratry a sestry hledající útočiště". Dodal, že víkendová cesta bude ve znamení odkazu svatého Pavla, který údajně při cestě do Říma u Malty ztroskotal.

Na Maltu papež přicestuje v sobotu dopoledne a během dne se setká s představiteli ostrovního státu, například s prezidentem Georgem Vellou a čerstvě znovuzvoleným premiérem Robertem Abelou. V neděli se pak zúčastní mše s předpokládanou účastí 10 000 lidí a před odjezdem se vydá do areálu bývalého letiště Hal Far, uvedla vatikánská média.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

1.4.2022 21:22
Doufám, že papež, aby omezil znečišťování planety, půjde na Maltu pěšky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist