https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nechte-auto-doma-radi-automat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nechte auto doma radí AutoMat

24.8.2006 15:25 | PRAHA (EkoList)
V září se opět celá řada měst, ale především jejich obyvatelé mohou zapojit do celoevropské akce „Evropský týden mobility“ (16. – 22. září) a „Evropský den bez aut“ (22. září). Organizace Auto*Mat na internetu zveřejnila výzvu "Nechte auto doma", pomocí které se může připojit ke Dni bez aut každý. Stačí nechat auto před domem a vydat se na cestu na kole, tramvají, vlakem, autobusem, metrem nebo pěšky.
 

Pražská cyklojízda
Nechte auto doma, vyzývá Auto*Mat.
Foto: Martin Mach/EkoList
K oběma akcím, které mají v evropských městech podpořit přijatelnější způsoby dopravy a napomoci při omezování individuální automobilové dopravy v aglomeracích se již připojilo 35 českých, moravských a slezkých měst. V rámci Evropského týdne mobility nabídnou města svým obyvatelům celou řadu aktivit, zaměřených na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu (cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem, výlety historickou tramvají, semináře, akce na dětském dopravním hřišti apod.). 22. září, na Evropský den bez aut, by měla být část těchto měst zcela uzavřena automobilové dopravě. Jak velkou část města auta opustí je na výběru představitelů města, zda to bude jedna ulice, náměstí, nábřeží nebo oblast před školou. 22. září se pak na tomto místě pořádají nejrůznější akce, zaměřené podle motta Evropského dne bez aut "Chraňmě klima Země,". V ČR všechny aktivity kolem Dne bez aut a Evropského týdne mobility koordinuje Ministerstvo životního prostředí.

Organizace Auto*Mat nabízí na internetu formulář, jehož podpisem se kdokoli může zavázat, že 22. září na Evropský den bez aut nebudete používat automobil. Podpisová akce končí o půlnoci 22. 9. 2006. "Každý den prožijeme ve společnosti statisíců aut. Věnujeme jim svůj čas, peníze i své představy. Kdo však naposledy viděl své město bez aut?! Dělejte zázraky, zkuste to zažít," stojí ve výzvě Auto*Matu. Pro cestu do práce nebo do školy si v pátek 22. září mají obyvatelé měst v ČR, stejně jako celá řada Evropanů, vybrat kolo, tramvaj, vlak, autobus, metro nebo jít pěšky.

Projekt AutoMat a divadlo Alfred ve dvoře navíc připravily na Evropský týden mobility, ve spolupráci s hlavním městem Praha, týden akcí "Zažít město jinak", ketrý se bude konat od 16. do 22. září. Cílem je oživit ulice Prahy a propagovat vlídné a k městu šetrné formy dopravy.

Výzvu Auto*Matu "Nechte auto doma" najdete zde.
Hugo Charvát
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist