https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvetsi-vyvozce-ropy-ohlasil-mohutnou-investici-do-ochrany-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Největší vývozce ropy ohlásil mohutnou investici do ochrany životního prostředí

6.12.2021 10:30 | RIJÁD (ČTK)
Těžba ropy
Těžba ropy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Saúdská Arábie chce investovat do projektů ochrany životního prostředí přes miliardu dolarů (přes 22 miliard korun). Oznámil to její korunní princ Muhammad bin Salmán.
 

"Otevíráme dnes pro tento region zelenou éru. Jsme přesvědčení, že změny neprospějí jenom životnímu prostředí, ale rovněž ekonomice a bezpečnosti," řekl Muhammad bin Salmán na blízkovýchodním summitu, který se konal krátce před zahájením mezinárodní klimatické konference COP26. Saúdská Arábie jako největší vývozce ropy a jeden z největších znečišťovatelů ovzduší chce podle něj dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060.

Korunní princ řekl, že se na Blízkém východě připravuje investiční fond, který pomůže vyvíjet obnovitelné technologie. Zmínil se rovněž o přípravě "celosvětové iniciativy", jejímž cílem bude získat "čisté" pohonné hmoty. Oba projekty podle něj budou stát 39 miliard ríjálů, tedy 10,4 miliardy dolarů, a Saúdská Arábie poskytne 15 procent z nich - zhruba 1,5 miliardy dolarů.

Agentura AFP připomíná, že koncept uhlíkové neutrality se vykládá různě a široce. Počítá s tím, že se různými prostředky podaří najít rovnováhu mezi emisemi a pohlcováním skleníkových plynů.

Oznámení Rijádu, že chce Saúdská Arábie této rovnováhy dosáhnout do roku 2060, vyvolala mezi odborníky podle AFP značné pochybnosti. Země sice vyhlašuje své ambice v oblasti ochrany životního prostředí, avšak nemá v úmyslu omezit vývoz ropy. Její ropná společnost Aramco nedávno oznámila, že chce do roku 2027 zvýšit denní produkci z 12 na 13 miliard barelů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

10.12.2021 20:34
Aramco nedávno oznámila, že chce do roku 2027 zvýšit denní produkci z 12 na 13 miliard barelů.

No to by se panáčci museli mohutně prohnout!! Doteď to sotva vytěžili za rok.
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 12:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Blábolíte
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

10.12.2021 21:07
Nech si postavia tú plánovnú 200GW FW elektráreň a obrie úložisko a nech žijú energeticky z toho, potom im uverím, že to pôjde.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist