https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvice-dreva-v-republice-se-loni-vytezilo-v-jihoceskem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v Jihočeském kraji

24.6.2024 18:59 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lesníci v Jihočeském kraji loni vytěžili nejvíce dřeva mezi kraji, 2,47 milionu metrů krychlových. A to byla těžba na jihu Čech meziročně o 17,6 procenta nižší, klesala třetím rokem. Nejvíce těžili jehličnaté stromy. Podíl těžby listnatých dřevin se sice meziročně navýšil, stále ale tvořil malou část, a to 5,7 procenta z celkového těžby. V Jihočeském kraji loni lesníci zalesnili a uměle obnovili o devět procent méně hektarů půdy než v předchozím roce. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
 
„Na jihu Čech převažovala těžba smrku, dále se těžila borovice, buk a dub. Jižní Čechy se podílely na celorepublikové těžbě dřeva 13,4 procenta,“ uvedla Ivana Vacková z krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích. V celém Česku se loni vytěžilo 18,49 milionu metrů krychlového dřeva, meziročně je to pokles o 26,4 procenta. Druhý a třetí nejvyšší objem těžby dřeva bez kůry, 11,8 procenta zaznamenal Plzeňský kraj spolu s Vysočinou.

Podíl neplánované, takzvané nahodilé těžby klesl loni v kraji o 26 procentních bodů na 37,7 procenta z celkové těžby v kraji. "Na celkové zpracované nahodilé těžbě se těžba v důsledku živelních příčin podílela 47,5 procenta, meziročně se snížila o 50,8 procenta. Těžba v důsledku poškození hmyzem se meziročně snížila o 53,2 procenta a na celkové zpracované nahodilé těžbě kraje se tato těžba podílela 42,8 procenta, uvedla Vacková.

Lesy na jihu Čech zabírají největší část z výměry českých lesů, 14,2 procenta. Loni byly lesní pozemky v kraji na téměř 381.300 hektarech. "V roce 2023, stejně tak jako v předchozím roce, se ale na jihu Čech meziročně méně zalesňovalo. Oproti roku 2021, kdy plocha zalesnění činila rekordních 4941 hektarů, to je dokonce o 23,8 procenta méně. Přesto byla plocha zalesnění a obnovy lesa i přes meziroční pokles poměrně vysoká, 3766 hektarů,“ sdělila Vacková.

Na jihu Čech se více vysazovaly jehličnaté stromy než listnaté. Podíl jehličnanů se meziročně zvýšil o 1,2 procentního bodu na 64,6 procenta, naproti tomu podíl listnatých dřevin se snížil na 35,4 procenta. Nejvíce byl vysazován smrk na 1555 hektarů, dub na 523 hektarů, buk na 401 hektarů a borovice na 348 hektarů.

Lesy na území celého Česka ke konci roku 2023 zabíraly plochu o výměře 2,68 milionu hektarů, meziroční navýšení je o 0,1 procenta. O stejné procentuální číslo se rozloha lesních pozemků zvýšila také na jihu Čech. Na druhém místě je s 11procentním podílem na celorepublikové rozloze lesů Plzeňský kraj, přes 309.000 tisíc hektarů. Naopak nejméně lesů je na Pardubicku, 135.000 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist