https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-statni-zastupce-podal-dovolani-v-casti-dotacni-krkonosske-kauzy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v části dotační krkonošské kauzy

25.7.2022 11:24 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejvyšší státní zástupce podal dovolání proti zprošťujícímu rozhodnutí soudů v části tzv. krkonošské kauzy, která se týká ukládání zeminy u Pece pod Sněžkou a dotací pro Herní krajinu Pecka. Řízení bude pokračovat u Nejvyššího soudu. Na webu Nejvyššího státního zastupitelství o tom informoval mluvčí Petr Malý. Podat dovolání v neprospěch obviněných navrhl krajský státní zástupce v Hradci Králové. Navrhované dovolání směřovalo proti zprošťujícímu rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové, které následně potvrdil Vrchní soud v Praze.
 

Odvolací vrchní soud začátkem května pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných, včetně starosty Pece pod Sněžkou Alana Tomáška nebo bývalého ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jana Hřebačky. Takzvané dovolání je mimořádný opravný prostředek.

V případu čelila obžalobě skupina osmi fyzických osob a jedné osoby právnické, a to pro dva skutky. První spočíval ve zřízení údajně nezákonného úložiště zeminy na území národního parku, podle obžaloby šlo o přečin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a přečin zneužití pravomoci úřední osoby. Druhý skutek se týkal získání dotace pro projekt Herní krajiny PecKa, kvalifikovaný byl jednak jako dotační podvodu a jako poškození finančních zájmů Evropské unie, oba ukončené ve stadiu pokusu, a jednak jako zneužití pravomoci úřední osoby. Krajský státní zástupce se ve svém návrhu dovolání neztotožnil se zprošťujícím rozhodnutím soudů obou stupňů ohledně pěti fyzických osob a u právnické osoby.

"Na základě důkladného posouzení věci dospěl nejvyšší státní zástupce k závěru, že návrhu krajského státního zástupce je namístě zčásti vyhovět," uvedl mluvčí. V případě zprošťujícího rozhodnutí pro první skutek podle mluvčího bylo nutné závěry soudů akceptovat jako správné. Pokud jde o druhý skutek, nejvyšší státní zástupce se ztotožnil se závěrem soudů, že se obvinění nedopustili zneužití pravomoci úřední osoby.

"Podle nejvyššího státního zástupce však soudy u tohoto skutku dostatečně nevyhodnotily tu podstatnou část jednání některých obviněných, která spočívala v úmyslném předkládání nepravdivých dokladů v souvislosti s žádostí o poskytnutí dotace v řádu několika desítek milionů korun na realizaci předmětného projektu, a to částečně z prostředků rozpočtu České republiky, částečně z prostředků Evropské unie," uvedl mluvčí.

Tato část jednání podle nejvyššího státního zástupce naplnila skutkovou podstatu pokusu o dotační podvodu a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie a v tomto rozsahu nejvyšší státní zástupce považuje zprošťující rozhodnutí soudů obou stupňů za nesprávné. Tento závěr se podle mluvčího týká čtyř z osmi původně stíhaných obviněných fyzických osob. Nejvyššímu soudu proto v dovolání nejvyšší žalobce navrhuje, aby v dotyčné části rozhodnutí soudů obou stupňů zrušil a věc vrátil Krajskému soudu v Hradci Králové k novému projednání a rozhodnutí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist