https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/neklidna-sopka-na-filipinach-primela-urady-k-evakuaci-tisicu-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Neklidná sopka na Filipínách přiměla úřady k evakuaci tisíců lidí

1.7.2021 17:32 | MANILA (ČTK)
Sopka Taal, která se nachází asi 70 kilometrů jižně od Manily, je druhá nejaktivnější sopka Filipín.
Sopka Taal, která se nachází asi 70 kilometrů jižně od Manily, je druhá nejaktivnější sopka Filipín.
Foto | Jess C / Flickr
Úřady na Filipínách začaly evakuovat tisíce lidí žijících v okolí sopky Taal poté, co neklidný vulkán vychrlil kilometr vysoký oblak plynu a páry. Úřady zároveň zvýšily stupeň varování ze druhého na třetí na pětistupňové škále, napsala agentura Reuters. Podle filipínských seismologů jsou možné další erupce.
 

Sopka Taal, která se nachází asi 70 kilometrů jižně od Manily, je druhá nejaktivnější sopka Filipín. Navzdory tomu může být smrtící, erupce v roce 1911 zabila více než 1300 lidí, podotkla agentura. Loni v lednu aktivita sopky Taal vyhnala z domovů více než 100 000 lidí, zrušila řadu letů a okolí - včetně Manily - pokryla vrstvou popela.

Současná situace by se mohla podle úřadů vyvinout různě, typ erupce by podle nich mohl být potenciálně nebezpečnější než ten loňský. Magma totiž přišlo do kontaktu s vodou v kráteru, která se začala vařit a změnila se v plyn a páru, což je jev známý jako freatomagmatická erupce, popsal Reuters. "Je to nebezpečnější, jelikož už došlo k interakci s magmatem," uvedla na tiskové konferenci Maria Antonia Bornasová z filipínského seismologického ústavu.

Úřad pro řešení katastrof rovněž varoval před otřesy spojenými s erupcí. Úřady dnes proto začaly evakuovat do bezpečnějších oblastí téměř 15.000 lidí z okolí sopky. Třetí stupeň varování znamená, že "magma je blízko nebo na povrchu a aktivita by v řádech týdnů mohla vést k nebezpečné erupci".

Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu, kde se setkávají tektonické desky, a v oblasti jsou proto poměrně častá zemětřesení a vulkanické erupce. Exploze sopky Pinatubo v roce 1991 zabila při jedné z největších sopečných erupcí ve 20. století stovky lidí, podotkla agentura AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist