https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nektere-mestske-budovy-v-pardubicich-by-v-budoucnu-mely-mit-zelenou-strechu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Některé městské budovy v Pardubicích by v budoucnu měly mít zelenou střechu

24.9.2022 00:13 | PARDUBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Některé městské budovy v Pardubicích by v budoucnu měly mít zelenou střechu. Pro pilotní projekt si město zvolilo Základní školu Erno Košťála na sídlišti Dubina. Na vegetační střechu, která má zlepšit hospodaření se srážkovými vodami i mikroklima uvnitř budovy, chce získat finanční podporu státu, uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.
 

"Vegetační střechy, kromě zlepšení životního prostředí v dané lokalitě a omezení prašnosti, zlepšují mikroklima v budovách, snižují náklady na vytápění a omezují hluk," uvedl náměstek primátora pro strategii a rozvoj Pardubic Jan Nadrchal (ANO). Pokud se pilotní projekt osvědčí, bude město s ozeleňováním střech pokračovat i na dalších vhodných městských budovách.

Náklady na první zelenou střechu se odhadují na 10,5 milionu korun. Výhodou je, že stavební úpravy bude možné uskutečnit bez nutnosti úprav nosných konstrukcí objektů školy. Extenzivní vegetační střechy budou na třech budovách a propojovací chodbě. Na nynější střechu bude položena vrstva substrátu a předpěstovaný rozchodníkový koberec, okraje střech a odvodňovací žlaby budou lemovány vrstvou oblázků. Pokud město se žádostí o dotaci uspěje, chtělo by pilotní projekt uskutečnit v roce 2023. Příspěvek státu by měl pokrýt až 100 procent způsobilých nákladů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

24.9.2022 09:31
"Vegetační střechy, kromě zlepšení životního prostředí v dané lokalitě a omezení prašnosti, zlepšují mikroklima v budovách, snižují náklady na vytápění a omezují hluk," uvedl náměstek primátora pro strategii a rozvoj Pardubic Jan Nadrchal (ANO).

Doufám, že člověk, který se dopouští podobných blábolů, aktuálními volbami neprojde.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

24.9.2022 15:51 Reaguje na Viktor Šedivý
V čem je ten blábol?
Podle mě tam ještě schází, že zpomalují odtok vody do kanalizace, takže snižují nápor při začátku přívalových dešťů na kanalizaci.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2022 20:15 Reaguje na Pavel Jeřábek
Viděl jste někdy konstrukci takové střechy?

Souhlasím, že zelené střechy jsou hezké. Ale vliv na mikroklima nemají a zlepšení izolačních schopností střešní konstrukce lze dosáhnout mnohem levněji a jednodušeji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 08:27
Trávník má být před barákem na zemi a na střeše mají být fv panely.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist