https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nektere-toky-na-morave-zustaly-i-pres-deste-na-desetine-prumeru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Některé toky na Moravě zůstaly i přes deště na desetině průměru

2.6.2020 00:27 | BRNO (ČTK)
Řeka Bečva za sucha. Ilustrační snímek.
Řeka Bečva za sucha. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Řeky v povodí Moravy jsou po deštích v posledních dvou týdnech rozkolísané, zatímco v Beskydech protéká i dvojnásobné množství průměru, na Vyškovsku, Olomoucku či Uherskohradišťsku zůstávají průtoky třetinové. Některé toky však zůstaly i na desetině průměru. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
 

"Lokálně došlo k navýšení hladin toků v oblastech s vyššími srážkovými úhrny. Nejvýraznější vzestup zaznamenala řeka Bečva, která dosáhla více než dvojnásobku průměrného květnového průtoku, řada dalších toků se dostala alespoň na květnový průměr. Aktuálně ale hladiny na řadě míst opět klesají k podprůměrným hodnotám. Žíznivá krajina vodu rychle využila a na některých tocích se dešťové srážky vůbec neprojevily," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

V oblastech nezasažených bouřkami a dešti zůstává situace podle něj stále vážná. Řeka Romže vykazuje jen osm procent průměrného průtoku, Želetavka 16 procent, Haná 27 procent, Velička 12 procent a Olšava a Rokytná 24 procent.

"Vzhledem ke stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci jsme doporučili vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod," uvedl Gargulák.

Deště ale zaplnily významné nádrže, šlo celkem o 2,65 milionu metrů krychlových zachycené vody. Většina významných nádrží tak má podle mluvčího plné nebo téměř plné zásobní prostory. "I nadále platí, že z nádrží vypouštíme nezbytné minimum. Prioritou manipulací zůstává pokrytí povolených odběrů, zejména odběrů pitné vody a vody pro závlahy," uvedl generální ředitel.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy a Dyje. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

2.6.2020 10:05
Správa toků nemůže být pod vedením technokratů ze správ povodí..... ti nikdy nebudou mít zájem na zdravé a fungující krajině.... ten jejich demagogický přístup a zamlčování příčin.....

"V oblastech nezasažených bouřkami a dešti zůstává situace podle něj stále vážná. Řeka Romže vykazuje jen osm procent průměrného průtoku, Želetavka 16 procent, Haná 27 procent, Velička 12 procent a Olšava a Rokytná 24 procent".

Věc se má tak, že tyto toky jsou hluboce znepřírodněny a narovnány..... to je ten hlavní důvod proč v nich nikdy nemůže být voda.... protože jsou dělány, aby vodu z krajiny rychle odváděly......... to už ale nikdo neřekne!!!! Jen, že mají málo vody a že je to tím že v jejich povodí tolik nepršelo..... LEŽ!!!!!!

A proč takto lžou??? Aby mohli stavět další přehrady a aby si nemuseli přiznat, že jen škodí a pasou se na tom, jak to tu někdo zničil....

Odpovědět
rl

rýpal lesní

7.6.2020 14:10 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zde s vámi dosti souhlasím, i z vlastní zkušenosti. Je rozdíl mezi technickým řešením a techokratickým konáním. Po prostudování ( a dal jsem tomu v plen svoje koronavirové měsíce ) výpotků některých výstupů to hodnotím velmi blízce, jako vy ve větě první posledního odstavce. Problém je to, že Povodí ( myšlen obecný s.p. ) nefunguje jako strážce, ale jen jako "kanalizátor a dodavatel vody". Stejně tak, se oprávněně domnívám, nefunguje MŽP jako ochránce, ale jako "ústřední orgán zdánlivé regulace postupné devastace přírody". A o tom to je. Data se před veřejností účelově tají, zvláště ta relevantní. A dokonce se brání i účasti veřejnosti na uplatnění názorů. Čest výjimkám.

A k samotné zprávě vysvětlení pro laiky : Prostě tím, že zapršelo, bylo saturováno ( zčásti ) zemědělské sucho, hydrologické sucho trvá a nijak se nezlepšilo, objem vody kde to šlo byl zachycen, aby až zase bude bezdeští, bylo co pouštět na to kamení v tocích. Kladný vliv je pozorovatelný na trávě, omyla se zeleň. Víc to obecně nedalo. Problém trvá. Ale je za co tržit od vodáren a zemědělců.
Komentář zprávy pro zahrádkáře je nepublikovatelný.

<rýpal lesní>
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2020 10:25
Já mám pocit, že je to trochu čarování se statistikami. Dnes teče v Bečvě dvojnásobek květnového průměru.
Co to ve skutečnosti znamená?
Ne, že celý měcíc teče dvojnásobek, ale třeba jeden nebo pár dnů. Zbytek bude klidně silně podmormální, takže výsledek za květen může být i tam dost špatný. Nebo se pletu a nepochopil jsem to?
Odpovědět
rl

rýpal lesní

13.6.2020 18:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Vážený pane, se statistikami se nečaruje. Čarování není matematický obor. Se statistikami jsou ochotní žonglovat politici, když jim jdou k duhu. Technik hodnotí a jedním z oborů je i statistika. Umí určit např. míru rizika, nebo míru pravděpodobnosti průšvihu.
U toků je to o pojmech Q270, Q355, a pak Q1, Q5, Q10 resp Q20, Q50, Q100 a nesprávného, ale pochopitelného Q1000. Tedy z řad sledování průtoků. Při informacích o vlivech, podmínkách, pak lze definovat co nás čeká s určitou mírou jistoty. To bylo stran podmínek povrchových vod. U podzemních vod je statistika také, stejně jako u zemědělství, meteorologii, klimatologii, a suma sumárum to může dát spoustu zajímavých výstupů, ke kterým je dobré přihlédnout. Ale nesmí se k tomu vyjadřovat politici, kteří tvrdí, že jsou ekologové banda hlupáků a škůdci země. Ti sice někdy mluví citově, ale mají zase svoje pozorování, odvozené z místních informací. Vše je potřeba zvažovat.
A k dotazu, ano, statistika je soubor hodnot v čase, a pochopitelně pokud někdo argumentuje okamžitými čísly, je třeba se podívat na statistiku, jaký je trend. Ten je v záležitosti distribuce vody dosti vážný, ač třeba pár dní prší. Z hlediska objemů je správné se tedy snažit zachytit vodu na území ČR kde to jen jde, ať v přehradách, v mokřadech, nádržích a rybnících ( tam ale hladiny jsou cca konstantní ), či zasáknutím do půdy a zvýšit množství vody v podzemí, takto voda neodteče za pár dní, a může být využita přírodou, zemědělci, dát průtok tokům či být upravena na pitnou.

Je to tak trochu jako když vám někdo z vrtulníku hodí balík bankovek, a vy je chytáte síťkou na střeše vašeho RD. Něco odvane vítr, něco spadne mimo, a vy musíte pečlivě sesbírat i to, co spadne do úžlabí, okapů, něco pochytáte do rukou, a tu a tam máte štěstí, když vám nějakou bankocetli dá za okno soused. Vy ale musíte poslat pryč minimálně to, co zaplatit máte, a k tomu to, co neovlivníte ( za zmrzlinu pro děti či co si žádá barák ). No a zbytek je to, co můžete počítat jako disponibilní zdroj, a snažit se užít co nejvíce, nebo vícekrát. A to, co máte neskladovat tam, kde to přijde k úhoně. A neztrácet kvalitu ( podzemní vody ). Průšvih je, když jste v minusu. Půjčit si není kde.

Toto je rovnice na tisíciletí.
Politici řeší rovnici na délku volebního období.

A když zadláždí náměstí, vybudují chodník, otevřou další kilometry dálnice, či udělají jinou úlitbu, která situaci zhorší, jsou opět zvoleni. A odborníci mají problém s tou rovnicí pro tisíciletí.

Takže - dnešní průtok je jako informace o dnešním dni. Správné se je zamyslet, co nám říká ta statistika ve všech oborech k území.

<rýpal lesní>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist