https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nekula-chce-810-milionu-kc-na-podporu-zemedelcu-rozhodne-o-tom-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nekula chce 810 milionů Kč na podporu zemědělců, rozhodne o tom vláda

5.5.2022 13:46 | PRAHA (ČTK)
České bankovky
České bankovky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce, aby na podporu zemědělců zasažených vysokými cenami energií nebo hnojiv směřovalo 540 milionů korun ze státního rozpočtu jako spoluúčast na finanční pomoci z EU. Nekula uvedl, že podporu pro zemědělce vyjednal na středeční radě ekonomických ministrů, návrh musí ještě schválit vláda, informoval mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Půl miliardy korun na potraviny má také dostat Správa státních hmotných rezerv (SSHR).
 

Evropská komise koncem března představila podpůrná opatření pro nejvíce ohrožená odvětví zemědělství. ČR dostala 270 milionů korun, které může ze státního rozpočtu navýšit až o dvojnásobek této částky.

"Celkem tak zemědělci dostanou navíc 810 milionů korun. Rozdělíme je zejména odvětvím, která jsou ohrožená například vysokými cenami energií, hnojiv nebo současnou složitou situací na mezinárodních trzích," uvedl Nekula. Příspěvek podle něj dostanou chovatelé prasat, drůbeže a krav na mléko. Peníze dostanou také pěstitelé jablek a brambor.

Podle Nekuly má finanční podpora pomoci zajistit dostatek potravin. Ministr také uvedl, že vyjednal dalších 500 milionů korun pro Správu státních hmotných rezerv. Peníze by měly sloužit hlavně k nákupu potravin a zemědělských komodit.

Nekula už dříve uvedl, že velkou rozkolísanost cen vyřeší zákon o cenách, který by například limitoval slevové akce. Rovněž řekl, že si přeje rovnoměrné rozložení zisku mezi obchodníky, výrobce potravin a zemědělce. "Přejeme si více stabilitu než rozkolísanost cen. To řeší zákon o cenách, kterému se budeme věnovat v následujícím období," dodal. Podle ministra dochází k extrémním slevovým akcím, které likvidují české zemědělce, kteří nemohou dlouhodobě prodávat své produkty za podnákladové ceny.

Ceny potravin v České republiky stouply v meziročním srovnání o desítky procent. V polovině dubna si lidé nejvíce podle dat Českého statistického úřadu připlatili za pšeničnou hladkou mouku, která zdražila zhruba o 60 procent. Chléb a bílé pečivo proti loňskému čtvrtému měsíci zdražily zhruba o třetinu, za máslo nebo brambory zaplatili lidé meziročně asi o čtvrtinu více.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

5.5.2022 16:32
Ani korunu těm senokřupum.Tam at berou vidle,makají a jsou zticha.Peníze je potřeba dát neziskovým organizacim,na podporu pochodu LGBT,specialistum zabyvajícím se změnou pohlaví,hercum,herečkam a ne tam nějakým hnojařum.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.5.2022 07:01 Reaguje na karel krasensky
1*
Odpovědět
va

vaber

6.5.2022 09:03
na zemědělství 810 milionů, na uprchlíky 55miliard,
bratrsky se rozdělíme , tak bratrsky se nedělilo ani kdysi,
kde ta naše vláda bere peníze?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist