Nelegálnímu obchodu se sloními kly se i přes zákazy na internetu daří
Vyšetřování zahájila v roce 2018 doktorka Caroline Coxová z Portsmouthské univerzity. Podle ní a dalších odborníků na obchod se slonovinou pokračuje on-line prodej navzdory novému zákazu prodeje slonoviny v Británii, který vstoupil v platnost 6. června. Za obchod se sloními zuby a kly v zemi nově hrozí pokuta až 250 000 liber (7,3 milionu Kč) nebo až pět let vězení.
Coxová se svým týmem sledovala tři měsíce prodej zboží označeného jako "hovězí kost" na britské verzi eBay. Z 632 položek nalezeného zboží se u více než 500 ukázalo, že jde o slonovinu. Studie použila obrázky a informace v nabídkách, které kupujícím, a tedy i vyšetřovatelům, poskytly jasné důkazy o tom, z čeho jsou předměty skutečně vyrobeny. "Slonovina má výraznou krémovou barvu a v nabídce se často velmi přesně uvádí hmotnost prodávaného předmětu, protože to je jasné měřítko hodnoty slonoviny," uvedla. Vyřezávaná slonovina má navíc zřetelné a viditelné růstové linie, které si lze představit jako letokruhy stromů.
Společnost eBay ve svém prohlášení reagujícím na zjištění BBC uvedla, že nelegálnímu obchodu se slonovinou se snaží bránit už téměř deset let. "V posledním dvouletém období jsme zablokovali nebo odstranili více než 265 000 nabídek zvířecích produktů, které jsou podle naší politiky zakázané," sdělila firma e-mailem BBC. "Náš proaktivní přístup znamená, že prodejci nelegální slonoviny jsou nuceni používat obskurní 'kódová slova' (pro položky), které se prodávají jen velmi zřídka, pokud vůbec, protože je kupující nemohou najít," dodal. Odborníci ale upozornili, že překupníci opakovaně používají stejná kódová slova.
Společnost eBay ale není jedinou on-line platformou, kterou obchodníci s volně žijícími zvířaty využívají. V dubnu letošního roku výzkumníci ze skupiny na ochranu přírody Avaaz publikovali zprávu, ve které uvádějí 129 příspěvků obchodování s volně žijícími zvířaty zveřejněných na facebooku. Jsou mezi nimi i příspěvky lidí, kteří prodávají nebo hledají gepardy, opice, luskouny a jejich šupiny, lvíčata, sloní kly a rohy nosorožců.
"Organizované pytláctví slonoviny zůstává v některých regionech hrozbou, zejména ve střední Africe. V některých částech východní a jižní Afriky se nelegální lov značně omezil," uvedl generální ředitel Nadace na ochranu slonů John Scanlon.
reklama