https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-vyskrtlo-ze-statistik-nejvyssi-namerenou-teplotu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo vyškrtlo ze statistik nejvyšší naměřenou teplotu. Stanice se mohla přehřívat

21.12.2020 11:28 | BERLÍN (ČTK)
Stromy a křoviny totiž při větru vanoucím ze severozápadu na jihovýchod bránily výměně vzduchu. Proto se podle meteorologů stanice mohla přehřívat. Ilustrační obrázek
Stromy a křoviny totiž při větru vanoucím ze severozápadu na jihovýchod bránily výměně vzduchu. Proto se podle meteorologů stanice mohla přehřívat. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německo vyškrtlo ze statistik svůj dosavadní teplotní rekord. Německá meteorologická služba (DWD) oznámila, že měřicí stanice, která 25. července loňského roku zaznamenala v Lingenu 42,6 stupně Celsia, neměla podmínky pro bezchybné měření. Ovlivněna byla bujnou vegetací, informovala agentura DPA.
 

Po vyškrtnutí teploty naměřené v Lingenu nová německá rekordní hodnota činí 41,2 stupně, které meteorologové zaznamenali rovněž 25. července loňského roku, a to na dvou stanicích u Duisburgu a Krefeldu, zhruba 130 kilometrů jihozápadně od Lingenu.

"Po kontrole jsme zjistili, že naměřená hodnota nebyla pro danou oblast reprezentativní," uvedla meteorologická služba. Teplota naměřená v Lingenu byla totiž výrazně vyšší než ty, které zaznamenaly stanice v jejím okolí. Všechny naměřily méně než 40 stupňů.

Podle DWD je za nepřesným měřením vegetace, která v okolí lingenské meteostanice v uplynulých letech vyrostla. Stromy a křoviny totiž při větru vanoucím ze severozápadu na jihovýchod bránily výměně vzduchu. Proto se podle meteorologů stanice mohla přehřívat.

Aby se daly teploty naměřené v jednotlivých částech Německa srovnávat, pokouší se meteorologická služba vytvářet v okolí stanic zhruba stejné podmínky. Současnou lingenskou stanici proto DWD úplně zruší a nedaleko na jaře zprovozní novou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

21.12.2020 13:42
Bylo by zajímavé vědět, kolik takových rekordů by se mělo vyškrtat i jinde a jindy.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

21.12.2020 17:54
Asi dost :) Zacit by se mohlo kritickym posouzenim - a srovnanim s okolnimi lokalitami - stanic kolem Prahy: Husinec/Rez Dobrichovice Ricany atd. uz si nepamatuji vsechna ta oblibena rekordni mista. No a posledni veta clanku "Současnou lingenskou stanici proto DWD úplně zruší a nedaleko na jaře zprovozní novou" je jako usita na nejslavnejsi ceskou stanici Cesle Budejovice - Litvinovice. Brzy pote, co tam toku 1929 namerili slavny mrazovy rekord tu stanici zrusili/nahradili C.B. Roznovem a pokud je mi znamo, nebyl ucinen v dalsich 90 letech sebemensi pokus o realisticke promereni/porovnani za mrazivych noci lokality Litvinovice s sirsim okolim stanice a celych Ceskych Budejovic
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.12.2020 09:35 Reaguje na Miloš Zahradník
Není zájem, protože by se to muselo promítnout do "rekordů", na nichž stojí bajky o antropogenním GW. Na druhé straně to, že se tím klimatologové a "vědečtí změnisté" odmítají zabývat, je vcelku jasným důkazem. že v případě předmětu jejich zájmu se nejedná o vědu (protože ta by se na něco takového nadšeně vrhla), ale ryzí ideologii.
Odpovědět
VJ

Václav John

25.12.2020 17:08 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak jestli je meteorologické měření ryzí ideologie ... :-)

Léto 2019 bylo historicky naprosto extrémní, během června a července byla nejvyšší historická teplota překročená ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku a Británii. A současně i v Německu, protože i pokud je doteď udávaná teplota neplatná, tak pořád platí rekord z roku 2019, jen o něco nižší. Problém poslední doby je, že podobně historická vedra nijak výjimečná nejsou, zato historické zimy začínají být mimořádnou záležitostí.
Odpovědět
VJ

Václav John

25.12.2020 17:09 Reaguje na Václav John
...mám-li věřit tomu, že by celá tahle vlna veder byla historickým komplotem, tak k jejímu vyvrácení stačilo vlastnit obyčejný teploměr.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.12.2020 09:50 Reaguje na Václav John
Ten vlastním, a proto těm rekordům zase až tak moc nevěřím. :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2020 08:20 Reaguje na Jan Šimůnek
U vás na dvorku je zima a že hoří Austrálie a mizí Grónské ledovce je jen "kampáň" klimaalarmistů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.12.2020 09:50 Reaguje na Václav John
Spíš jeho interpretace. Tam tu ideologii vidím jako vcelku jednoznačnou.

Na druhé straně, nic nového pod sluncem. I za ochlazením do "malé doby ledové" byli hledáni viníci a bylo odborníky z teologických fakult zjištěno, že za tuto vlnu nepříznivého počasí (dnes bychom řekli "klimatu") je odpovědné rozsáhlé spiknutí čarodějníků a čarodějnic. A byly zahájeny nejmasívnější hony na čarodějnice v historii Evropy a patrně i celého lidstva.
Takže alespoň víme, jaké mechanismy působí v zákulisí IPCC a podobných organizací.
Odpovědět
VJ

Václav John

27.12.2020 10:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Zdá se, že to zabralo, ale vzhledem k opačnému extrému to s hony na čarodějnice nejspíš lehce přestřelili :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2020 08:18 Reaguje na Václav John
Všiml jste si, že tam píšou, že zrušili měření na JEDINÉ stanici v jediný den? Všechny ostatní jsou v platnosti, všechny ostatní rekordy v ostatních zemích. Takže na statistice se vůbec nic nemění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2020 18:46
To je ptákovina nulového významu, měření se provádí na tisících (statisících, miliónech??) míst na světě a jedna drobnost nic neřeší. Vsadím gatě, že na stejném místě ten rekord ještě vyšší naměří v příštích letech opakovaně a jsem zvědav, na co se zase vymluví.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist