https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-aktivista-chce-po-25-dnech-hladovky-za-klima-prestat-i-pit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německý aktivista drží 25 dní hladovku za klima, v sobotu přestane i pít Aktualizováno

23.9.2021 18:49 | BERLÍN (ČTK)
Německý aktivista Henning Jeschke, který drží 25. dnem nedaleko kancléřství a sídla parlamentu hladovku za klima, přestane od soboty přijímat tekutiny, protože se s ním trojice kandidátů na kancléře odmítla sejít k veřejné debatě. Sociální demokrat Olaf Scholz, konzervativec Armin Laschet a lídryně Zelených Annalena Baerbocková nabízejí, že se s aktivisty sejdou až po nedělních parlamentních volbách.
 

"Cítí se slabě, pětadvacátý den nejí, má bolesti," řekl o Jeschkeovi ČTK Jacob Heinze, který hladovku ukončil po 23 dnech. "Bolí ho klouby, dochází mu síla, špatně se mu hovoří, protože se jen obtížně dokáže soustředit. Spát sice může, ale tělo si těžko drží teplotu. I pro mě je stále těžké ještě stát," dodal.

To, že Jeschkeův život je ohrožen, si aktivisté i sám Jeschke podle Heinzeho všichni dobře uvědomují. "My nechceme zemřít, jsme ale připraveni naše životy riskovat. Když to neuděláme, budeme nás za pár let hladovět spousta," řekl 27letý aktivista.

Jeschke požadoval, aby se s ním do dnešního večera sešli kancléřští kandidáti k veřejné debatě. Žádný z nich ale do tábora aktivistů nedorazil. Hladovkáře naopak navštívil spolupředseda Zelených Robert Habeck, který s Baerbockovou ekologickou stranu vede. Habeck vyzval k ukončení hladovky, neboť sebeobětování se by podle něj nikomu neprospělo.

Kritici hladovky prohlašují, že nelze vyjednávat s pomocí ultimát a výhrůžek. Aktivisté ale mají jiný názor. "Miliony, ba i miliardy lidí zemřou, pokud budeme situaci dále ignorovat," řekl.

Heinze spolu s ostatními protestujícími tvrdí, že současná generace lidí je ta poslední, která má příležitost odvrátit klimatickou katastrofu. "Vidíme to i v Česku, kde řádilo tornádo, vidíme to v Německu po ničivých záplavách, vidíme jak jinde ve světě lidé trpí suchem, vidíme, jak se celosvětové klima mění, Ještě stále ale můžeme zkázu zvrátit," řekl.

V příštích deseti letech se světové hospodářství musí podle Heinzeho zásadně změnit. Uvedl, že o změnách a postupu musí rozhodovat veřejnost, ne politici ovládaní lobbisty a vlastními kariérami. Je také přesvědčen, že současné politické strany a nynější německá vláda nejsou schopny chránit životy obyvatel. "Nechápou fyzikální hranice našeho ekosystému a klimatu, neberou vážně bod klimatického obratu," řekl.

I tak ale podle něj mají nedělní volby smysl. "Není jedno, koho můžeme volit. Vybíráme si mezi rychlým zničením klimatu, velmi rychlým zničením klimatu a okamžitým zničením klimatu," řekl. "Proto říkám, volte toho, kdo podle vašeho uvážení nejlépe vede klimatickou politiku," dodal. Na adresu dosluhující kancléřky Angely Merkelové prohlásil, že nedokázala za 16 let své vlády situaci zlepšit. "Systém, kterému vládne, není schopen životy chránit," řekl.

Hladovku zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich začalo postupně opět jíst. Jedenadvacetiletý Jeschke se rozhodl protest ještě zostřit tím, že přestane od soboty přijímat tekutiny. Podpořit Jeschkeho stejným krokem, tedy odmítáním tekutin od soboty, se ještě rozhodla 24letá Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

23.9.2021 19:15
Vydrž.Dotahni to do konce
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.9.2021 22:38 Reaguje na karel krasensky
Doufám, že inspiruje mnoho dalších aktivistů. A nemuseli by se zdržovat tím, že nebudou jíst a nebudou pít, rovnou by mohli přikročit k tomu, že nebudou dýchat. (Do případné sbírky rád přispěju na kvalitní šňůru.)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.9.2021 20:06
Takových magorů je někde více (například klimaalarmisté) a v jiných skupinách se téměř nevyskytují (například houbaři).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.9.2021 12:09
A v neděli dýchat a do pár minut je hotovo a klid.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist