https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-ministr-hospodarstvi-kritizuje-spojene-staty-kvuli-vysokym-cenam-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německý ministr hospodářství kritizuje Spojené státy kvůli vysokým cenám plynu

6.10.2022 01:15 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německý ministr hospodářství Robert Habeck kritizuje Spojené státy a další spřátelené dodavatelské země za předražené ceny plynu. Podle jeho názoru producenti plynu profitují z dopadů války na Ukrajině. Habeck to řekl deníku Neue Osnabrücker Zeitung.
 

"Některé země, i spřátelené, někdy dosahují astronomických cen. To s sebou samozřejmě přináší problémy, o kterých musíme mluvit," řekl německý ministr. Počítá proto s tím, že "o tom Evropská komise bude hovořit i se spřátelenými státy."

Obzvláště kritický byl německý politik směrem k USA. "Spojené státy se na nás obrátily, když ceny ropy vystřelily vzhůru, a i v Evropě se kvůli tomu uvolňovaly rezervy ropy. Myslím, že taková solidarita by byla dobrá i ke zmírnění cen plynu," apeloval Habeck na Washington.

Nátlak ministr vyvíjel i na Brusel. Evropská unie "by měla spojit svou tržní sílu a zorganizovat chytré a synchronizované nákupní chování unijních států, aby se jednotlivé země vzájemně nepřeplácely a netlačily ceny na světových trzích nahoru." Tržní síla Evropy je podle něj obrovská, musí se jen využít.

Ruský plynárenský gigant Gazprom v posledních měsících prudce snížil dodávky plynu do Evropy. Evropská unie z Ruska dříve dovážela přibližně 45 procent své spotřeby plynu. Nyní se ale snaží závislost na Rusku omezit, aby mohla podporovat Ukrajinu.

Rusko v pondělí obvinilo Spojené státy, že po únicích plynu z podmořského potrubí Nord Stream zdražily zkapalněný zemní plyn (LNG) a zvýšily jeho prodej. Cena plynu se za poslední rok výrazně zvýšila, a to jak pro evropský, tak i pro americký trh. Ve Spojených státech je ale cena zhruba sedminová ve srovnání se západní a severní Evropou.

Západ obviňuje Rusko, že používá energie jako zbraň, čímž na evropském energetickém trhu vytváří krizi. Ta by mohla způsobit, že evropské státy by v zimě mohly být nuceny dávat elektřinu a plyn pouze na příděl.

Moskva naopak Západ obviňuje, že jako zbraň používá dolar a finanční systém, například SWIFT, který slouží k hladkému vypořádání plateb mezi státy. Západní státy tak činí v odvetě za to, že Rusko v únoru poslalo svá vojska na Ukrajinu. Západ to považuje za invazi, Moskva tomu říká speciální vojenská operace na pomoc lidem na východě Ukrajiny, kde od převratu v Kyjevě z roku 2014 přetrvává ozbrojený konflikt.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

6.10.2022 09:09
Kritizovat někoho, komu o zvýšení ceny plynu v EU jde minimálně od doby, kdy ho začal vyvážet, je úsměvné. Vždyť o to tu jde od počátku, aby
byl jejich plyn v EU prodejný a ještě se spekulativním ziskem. Snad to
EU časem pochopí, do čeho sebe sama dostala a posype si hlavu popelem.
Bude ale pozdě na reparát a tak si bude muset vychutnat nový monopol
na energie, když se zbavila možnosti konkurence.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 09:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Nevím, jak by vypadalo, kdyby si EU posypala hlavu popelem (asi z plynu) a hlavně, k čemu by to bylo.
Ale skutečný majstrštych od Amíků je, že nějak zkorumpovali Putina, aby zavřel Evropě plyn a tak ji nahnal k Amíkům a bohovským ziskům.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.10.2022 09:24
Ministr co nechápe princip nabídky a poptávky. Cena je vysoká, protože nabídka je z důvodu kapacity terminálů omezená a nestíhá pokrýt poptávku. Proto nemůže být cena nižší, za nižší cenu by nebylo možné omezenou nabídkou poptávku uspokojit. To by musel pan ministr rozhodovat o tom, kdo si ten levný plyn smí koupit a na koho už nezbyde.
A kapacita terminálů je nízká právě kvůli energetické politice Německa, které má obrovskou spotřebu ale žádný terminál, jen děravé roury do Ruska.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 09:45 Reaguje na Emil Novák
On to myslí asi tak, že by VŠICHNI dodavatelé dávali za nějakou stropovou cenu a tím by se dostalo na každého, stejně, jak dnes.
Ale nejsem si jist, jestli by to vůbec fungovalo, šmejdi by s tím začali určitě šmelit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.10.2022 09:53 Reaguje na Pavel Hanzl
To by se právě nedostalo na každého, kdyby ta cena byla "stropová", protože za tu cenu by byla poptávka po plynu vyšší než kolik je momentálně fyzicky možné dodat. Proto je ta cena tak vysoká, aby se poptávka snížila na takovou úroveň, jakou dodat možné je. Až se rozšíří kapacita terminálů, cena klesne přirozeně sama vlivem vyšší nabídky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 09:58 Reaguje na Emil Novák
Taky doufám, bankéři (Goldmann?) taky předpovídají, že už v lednu by měl jít plyn pod 100 eur.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.10.2022 16:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč by to proboha dělali ... dodávali za nějakou stropovou cenu? Nehledě na to, že každý dodavatel má jiné náklady a co je pro jednoho slušný vejvar, to může být pro druhého důvod zavřít krám. Navíc nezřídka platí, že nejméně nákladná těžba, ale i výroba, mívá největší ekologické dopady.

A s tím šmelením to nechápu už vůbec.

Prostě je tu nějaký produkt/komodita, prodávající se snaží co nejvýhodněji prodat, kupující co nejvýhodněji koupit.

Tyhle pokusy o řízenou ekonomiku ... no, to se prostě některým nikdy neomrzí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 20:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Vy toho nechápete víc. Cena 10x vyšší, než normálně, je vejvar skutečně babišovský......
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

6.10.2022 19:28 Reaguje na Emil Novák
Pokud je kapacita terminálů omezená(jak tvrdíte), tak by měl být plynu na tankerech přetlak a tím pádem nižší cena.Nárůst ceny by měl nastat při prodeji z terminálu.S tím že ministr nechápe princip nabídky a poptávky samozřejmě souhlasím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 20:54 Reaguje na Jaroslav Bobr
Asi tomu tankeru zaplatí až to, co prožene trubkami, odhaduji.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.10.2022 23:23 Reaguje na Jaroslav Bobr
Omezená je kapacita terminálů v Evropě, proto má také momentálně Evropa více než dvojnásobně dražší plyn než třeba Japonsko, které je také závislé na dovozu LNG, ale terminálů má na pokrytí poptávky dostatek.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.10.2022 12:39
Němci nemají co kritizovat, Německo je lídrem ve vypínání klasických zdrojů elektřiny a tepla a ve vytvoření jejich nedostatku a závislosti na ruském putinově plynu. Německo je evropským lídrem i ve financování zelených organizací a aktivistů z Ruska Putinem ve snaze tu závislost vytvářet. Nebýt vlivu Německa, Evropa by si tak tvrdě nenaběhla na plynovou závislost na Putinovi a zdrojů energie by bylo v Evropě mnohem víc, takže by ceny energie, elektřiny a plynu, nikdy nevystoupaly tak vysoko na násobky původních cen jako nyní po zastavení dodávek ruského plynu vystoupaly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 13:24 Reaguje na Radim Polášek
Fakt Němci, jo? Ti stále elektřinu vyváží. Nemáte pocit, že nejedou francouzské jaderky a výkon řady Temelínů (každý říká jiné množství) velmi silně schází? A Frantíci dost výrazně dováží.
My taky vypnuli kulový a Poláci mají taky brutus krizi, přitom jsou to uhláci numero uno.
Nemáte pocit, že ta příčina je úplně někde jinde??
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.10.2022 16:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Jednak to s tím vývozem není až tak momentálně horké ... https://app.electricitymaps.com/zone/DE ... jednak s ohledem na to, že značná část výroby elektřiny je z uhlí a plynu, to lze těžko považovat za výhru.
Bo v tom případě bychom my byli hotové hvězdy, protože značnou část elekřiny rovněž vyrábíme z uhlí a vyvážíme ... ve velké míře do Rakous, kde pak mohou být hrozně eko a green.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 20:37 Reaguje na Svatá Prostoto
Dobrý, proč teda bečíte, že máme drahou šalinu?
Já vím, zlý grýndýl..
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.10.2022 17:03 Reaguje na Svatá Prostoto
Ale Němci soustavně vyrábějí z uhlí mnohem větší procento elektřiny než my. Takže bychom se v tomto neměli podceňovat, díky našim fungujícím neodstaveným jaderkám.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.10.2022 13:07
Ať si Němci nejdříve zametou před vlastním prahem a pak ať si posypou hlavu popelem. Neměli opakovaně voli mutti Merkel, která doslova lezla Putinovi do zádele. Výsledkem je závislost Německa na ruském plynu. Kromě toho tato přestárlá svazačka zapinkala digitalizaci úřadů a natahala do země mraky nelegálních migrantů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 13:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nesmysly jak dycky. Říká se, že Merkelová měla psíka, kterému říkala Putin.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.10.2022 16:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Škoda, že si on vycvičil ji a ne ona jeho.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 20:41 Reaguje na Svatá Prostoto
Nikdo nic necvičil. Ale Puťka si vycvičil naši pátou kolonu, Vinklera, Studničku, Macháčka, Peregrina a hlavně vás. A dost dobře.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

6.10.2022 22:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Blekotá zdejší největší ropák a milovník německé energetické politiky.

Takže vlastně Hanzl je ten kolaborant, bolševický ksindl.
Odpovědět
sv

s v

6.10.2022 17:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Na rusáckého agenta schrodera jsi jaksi zapomněl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.10.2022 20:25
Evropa přichází za Katarem s prosíkem. Ceny plynu si nemůže diktovat, tvrdí Horská.
Jenže Katar bude chtít vyjednat dohodu za co nejvyšší možnou cenu. „K jednacímu stolu jdou dvě strany, kdy jedna z nich je v nevýhodné a slabé pozici – tím je Evropa. Za Katarem přichází s prosíkem. Katar moc dobře zná situaci v Evropě, že se v důsledku špatných historických rozhodnutích stala závislá na nerostných surovinách. Těžko můžete čekat, že protistrana bude výrazně shovívavá,“ podotkla.
---------------------------------
Jak říká p. Hanzl - Plynu máme něúrekom !!! :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 20:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
"v důsledku špatných historických rozhodnutích", to by mě zajímalo co tím ta ženská myslí. Zase jen kdákance a plácalismus jak dycky.
Když Katar nechce dodávat, ať nedodává. Za tyhle kačáky se může podělat půl světa. Nás limitují terminály, nic jiného.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

6.10.2022 21:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte, že zkapalněného plynu je nadbytek a my ho nemůžeme mít jen kvůli malé kapacitě terminálů?Nebo je to tak, že poptávka s nabídkou byly nějak vyrovnané, kapacita zkapalnovacích stanic i přepravy nasycená(smluvně zajištěná) a ted, pokud chceme nějaký zkapalněný plyn koupit, musíme přeplatit dosavadní odběratele?Nic není bez souvislostí a já otom nic nevím, jen se ptám.
Špatné historické rozhodnutí - transformace značné části energetiky a vytápění na plyn a orientace na jednoho dodavatele v podstatné části dodávek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2022 21:27 Reaguje na Jaroslav Bobr
Máte samozřejmě pravdu. Evropa přeplácí ostatní odběratele plynu, ale ten problém je v terminálech. Němci (pro nás zásadní) neměli žádný, Putin jim to zablokoval natvrdo (taky nám) a teď Němčouři shání možní 80 MILIARD KUBÍKŮ, což je skutečně darda. Zatím co to Putin pálí do luftu na Jamalu, což je vidět až z Finska. Kolik set (tisíc??) kilometrů to je? Ten plamen musí být vysoký v kilometrech!!
Není nad to, mít za souseda totálního debila, Ukrajinci by mohli vyprávět....
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

6.10.2022 22:05 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ono je to dvousečné. Západ po několik desetiletí měl levné energie z východu, což mu umožnovalo být konkurenceschopný. Ta výhoda mohla klidně pokračovat dále. Nebýt plánů Evropu rozložit a zničit průmysl. Jak správně uvádíte, tak velké kapacity prostě místo Rusa nejsou. Takže ano přeplácíme ty chudé z Asie co si to nemohou dovolit. Západ vyhlásil Rusku totální ekonomickou válku aniž by si lámal hlavu, že rozloží trh s energiemi celoplanetárně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2022 07:53 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Ta výhoda být dále nemohla. Putin dával vše po dcenou z jednoho jediného důvodu: abychom získali závislost. Což se do značné míry podařilo, dnes vyhlásil válku nám (začal na Ukrajině) a Západ se jen brání. Totálně ho izolovat je jediná zbraň, kterou můžeme použít, pokud nechceme jít do jaderné války.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.10.2022 17:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak každý chce vyjednat dohodu za nejvyšš možnou cenu. Neznáme podmínky, ale protože vysoké ceny plynu pro Evropu je evidentně jen okýnko příležitosti trvající jenom 2 - 4 roky, zatímco Katar by chtěl kontrakt na 20 let, tak to je problém.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist