https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-ministr-hospodarstvi-podle-dpa-podporuje-zakaz-ruskeho-uhli-v-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německý ministr hospodářství podle DPA podporuje zákaz ruského uhlí v EU

5.4.2022 15:14 | BERLÍN (ČTK)
Německý ministr hospodářství Robert Habeck podporuje v dohledné době zastavení dodávek ruského uhlí do Evropské unie. Dnes to s odvoláním na své zdroje napsala agentura DPA, konkrétní termín ale nezmínila. Habeck na pondělní tiskové konferenci řekl, že Evropská unie sice zavedla tvrdé sankce proti Rusku, ale v odvetných opatřeních za invazi na Ukrajinu může zajít mnohem dále.
 

Německo je kvůli možnému brzkému zmrazení dodávek ruského uhlí v úzkém kontaktu s Evropskou komisí, uvedla DPA. Ta se odvolává na zdroje z německého ministerstva hospodářství.

Německo od počátku invaze prohlašuje, že se chce závislosti na Rusku zbavit co nejdříve, rychlé odstřižení od energetických surovin z Ruska ale není možné, neboť by to těžce poškodilo německý průmysl. Habeck nicméně opakovaně ujistil, že na energetické nezávislosti pracuje "dnem i nocí, každý den v týdnu".

V březnu ministr informoval, že Německo se do podzimu může zbavit závislosti na ruském uhlí a do konce roku možná na ruské ropě, do poloviny roku 2024 pak může být země nezávislá i na ruském plynu.

V případě plynu v pondělí uvedl, že Německo v posledních týdnech snížilo dovoz plynu z Ruska z 55 na 40 procent. Dodal ale, že plyn je klíčovým zdrojem pro německý průmysl a vytápění, protože jen z 15 procent se používá k výrobě elektrické energie.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

5.4.2022 17:11
Pokud se má EU zbavit zavislosti na ruském uhlí a plynu je na prvním místě sjednocení stavebního zákona v celé EU.Existuje typ bydlení který má vyborné tepelně-izolační vlastnosti a navíc nenarušuje krajinný ráz-zemljanky.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.4.2022 07:26 Reaguje na karel krasensky
Pokud budeme dřevo strkat do boiplynek, tak nebude ani za zemljanka. Sice dřevo nám roste každý rok, zatím ale stavíme z cementového kamene a ještě se tvaříme ekologicky když ten šutr pobijeme polistirenem. Stavebnictví nedává žádný smysl. Před sto lety věděli, že zemina je izolant a že dřevo je materiál, který dýchá a izoluje a teď přišli borci s bioplynkama, že to dřevo budou ničit v nich
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.4.2022 07:29 Reaguje na karel krasensky
Co se týká plynu, fatální to v množství na trhu nebude ale 50% je pořad dost. Rusko několik měsíců před invazi Evropu vysoušelo a dodávala třetinu objemu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.4.2022 16:41 Reaguje na karel krasensky
Vaše rádobyhumorné plky jsou hodně ubohé.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist