https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-sedlak-se-soudi-s-volkswagenem-pry-mu-kazi-podnikani-zmenami-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německý sedlák se soudí s Volkswagenem, prý mu kazí podnikání změnami klimatu

20.5.2022 17:30 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Soud v západoněmeckém Detmoldu začal dnes řešit spor mezi soukromým zemědělcem Ulfem Allhoffem-Cramerem a automobilkou VolksWagen. Sedlák tvrdí, že automobilka přispívá ke změnám klimatu, jež mají negativní dopady na jeho podnikání, uvedla agentura AP. Zemědělec se žalobou domáhá, aby VolksWagen přestal do roku 2030 vyrábět vozy se spalovacími motory. Automobilka žalobu odmítá, rozhodnout o regulaci by podle ní měli zákonodárci.
 

Soud ale spor dnes nerozhodl a odložil jednání na začátek září. Žalobce vyzval, aby dokázal, že mu změny klimatu již způsobily škody, nebo zda negativní dopad teprve očekává.

"Farmáře změny klimatu zasahují tvrdším způsobem a rychleji, než se čekalo," tvrdí Allhoff-Cramer. Jeho žalobu podpořila ekologická organizace Greenpeace, která se v Německu účastnila řady obdobných soudních sporů. Jeden z nich vedl loni k tomu, že ústavní soud vládě nařídil, aby přesněji definovala cíle pro omezení emisí skleníkových plynů do roku 2030.

Německý výrobce automobilů ale postup, kdy jsou tyto cíle vymáhány žalobou, odmítá. Podle ní musí regulace stanovit vláda a parlament s přihlédnutím k rozvoji technologií a stavu na trhu. Automobilka uvedla, že se snaží snižovat emise skleníkových plynů "tak rychle, jako to obchodní prostředí umožňuje".

V uplynulých letech Volskwagen čelil skandálu, když automobilku úřady přistihly, že používá program, který zkresloval údaje o emisích. Automobilka se za to omluvila a jen ve Spojených státech musela zaplatit desítky miliard dolarů za pokuty, nápravu a odškodné pro majitele vozů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

20.5.2022 17:46
Sedlák by se měl dohodnout s výrobci klimatizací. Těm zase oteplení přináší vyšší zisky.
Odpovědět

Jirka Černý

20.5.2022 18:25
Když se nedaří v podnikání je dobré najít njákého viníka a ještě přibrat Greenpeace aby bylo každému jasné v jaké "intelektuální" rovině se to bude řešit.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.5.2022 19:29 Reaguje na Jirka Černý
1*
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist