https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nepal-pozastavil-po-protestech-mistnich-lidi-provoz-vrtulniku-v-okoli-mount-everestu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nepál pozastavil po protestech místních lidí provoz vrtulníků v okolí Mount Everestu

8.1.2025 01:23 (ČTK)
Mount Everest (tibetsky - Džomolangma, nepálsky - Sagarmátha) je s nadmořskou výškou 8848 m n. m. nejvyšší hora na Zemi. Mount Everest se tyčí v Mahálangurském Himálaji v nepálském regionu Khumbu na hranici s Čínou (s Tibetskou autonomní oblastí; západní a jihovýchodní vrchol tvoří hranici).
Mount Everest (tibetsky - Džomolangma, nepálsky - Sagarmátha) je s nadmořskou výškou 8848 m n. m. nejvyšší hora na Zemi. Mount Everest se tyčí v Mahálangurském Himálaji v nepálském regionu Khumbu na hranici s Čínou (s Tibetskou autonomní oblastí; západní a jihovýchodní vrchol tvoří hranici).
Nepálské aerolinky pozastavily provoz vrtulníků v oblasti Khumbu, kde se nachází hora Mount Everest, napsala dnes agentura AFP. Rozhodly se tak po protestech místních lidí, kteří se obávají dopadu, jaký mají vrtulníky na životní prostředí a na zaměstnanost v regionu. Kvůli letecké dopravě totiž přicházejí o práci i místní průvodci, protože turisté se stále častěji nechají k nejvyšší hoře na Zemi dopravit helikoptérou.
 
V prosinci vydal Národní park Sagarmatha (nepálský název Everestu) zákaz komerčních letů vrtulníků, který platí od ledna. "Toto je geologicky velmi citlivá oblast a nárůst helikoptér narušuje zdejší prostředí," řekla ochránkyně přírody Sušma Ránaová. Právě to vyvolalo spor s Nepálskou asociací leteckých operátorů (AOAN).

"Pozastavili jsme všechny lety do oblasti Khumbu do té doby, než vláda nezajistí bezpečnost pilotům vrtulníků a samostatné místo pro nouzové přistání," uvedla AOAN. Tamní obyvatelé vytvořili na místech přistání zátarasy z vlajek a vyhrožují, že zasáhnou proti pilotům, kteří tam přistanou, uvedla dále asociace.

V odlehlé oblasti Khumbu představují vrtulníky prakticky jediné spojení s okolním světem. V poslední době je však využívají horolezci a turisté, aby se dostali přes obtížný terén v Národním parku Sagarmatha. Těm, kteří si mohou dovolit zaplatit 1000 dolarů (24 000 Kč), se tak zkrátí cesta do základního tábora pod Everestem o dva týdny na jediný den. Jenže tím připravují místní obyvatele o klíčový zdroj zaměstnání - průvodcovství. Právě průvodci se vydávají na strastiplnou cestu společně s turisty a během cesty jim pomáhají.

Na vrchol Mount Everestu se ročně vydá přes 50 000 turistů. Většina z nich do oblasti přiletí letadlem nebo helikoptérou. V zimním období se uskuteční přibližně 15 letů vrtulníkem denně a v hlavní turistické sezoně se toto číslo může zvětšit až na 60 letů za den, uvádí AOAN.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist