https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/new-kerala-chranit-lesy-je-petkrat-levnejsi-nez-zachycovat-uhlik-rika-wwf
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

New Kerala: Chránit lesy je pětkrát levnější než zachycovat uhlík, říká WWF

14.10.2009 10:25 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Podle švédské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je ochrana světových lesů až pětkrát účinnějším nástrojem, než zachycování a ukládání uhlíku (CCS). Proto vyzývá svoji vládu, aby se na nadcházejícím jednání v Bangkoku více věnovala ochraně lesů a podpořila mezinárodní dohodu REDD, píše agentura ANI.
 

Prales v Malajsii.
Program OSN týkající se snižování emisí z odlesňování a ničení porostů se zaměřuje na to, aby bylo pro chudé státy výhodnější lesy chránit, než je kácet.
Foto: Tomáš Werner

"Jedna švédská koruna investovaná do lesů ušetří stejné množství emisí jako pět korun investovaných do kontroverzní technologie ukládání uhlíků," říká Lasse Gustavsson z WWF. Studie "Zlato v zelených lesích" (Gold in Green Forests) vydaná WWF tvrdí, že vedle zvyšování energetické účinnosti je ochrana lesních porostů před ničením ekonomicky nejvýhodnějším způsobem, jak se bránit před změnami klimatu.

Ročně zmizí v rozvojových zemích plochy lesa, které velikostí odpovídají téměř dvojnásobku rozlohy České republiky. Velké plochy lesního porostu jsou každoročně vypáleny kvůli potřebě nové zemědělské půdy. Na ní se navíc mnohdy pěstují zemědělské plodiny určené na výrobu biopaliv, říká zpráv WWF.

Program OSN na snižování emisí skleníkových plynů, které pocházejí z ničení lesních porostů, se jmenuje REDD (Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation - Snižování emisí z odlesňování a ničení porostů). Debata o tom, jak chránit lesy zejména v rozvojových zemích, se opět dostala na pořad dne, protože se přibližuje datum jednání o nové mezinárodní dohodě o omezování skleníkových plynů v Kodani. REDD se zaměřuje na to, aby bylo pro chudé státy výhodnější lesy chránit, než je kácet. Za to by měly dostat finanční podporu.

Zastavit odlesňování planety by nejen snížilo emise skleníkových plynů, ale také by přispělo k záchraně způsobu života lidí, jejichž živobytí je na lesích závislé. "Měli bychom vždy dávat přednost řešení, které je nejlepší jak pro naši peněženku, tak pro životní prostředí. A to obzvláště v době finanční krize," řekl agentuře ANI Gustavsson. Podle něj by švédská vláda měla na jednání v Bangkoku toto téma přednést a zaručit se za systém financování pomoci chudým státům za ochranu jejich lesů.

"Norsko, Finsko, Dánsko a Německo již garantovaly ochotu podílet se finančně na programu REDD mezi lety 2010 až 2012. Teď je čas, aby se k odpovědnosti přihlásila i švédská vláda, nejen jako vláda země, ale také jako předsednická země Evropské unie," cituje agentura ANI Gustavssona.

Podle článku Saving forests five times better than carbon capture for climate action zveřejněném na serveru New Kerala 12. 10. 2009.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist