https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nizozemska-vlada-vyhlasila-nedostatek-vody-kvuli-suchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemská vláda vyhlásila nedostatek vody kvůli suchu

4.8.2022 01:41 | AMSTERDAM (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nizozemská vláda vyhlásila nedostatek vody v důsledku neobvykle suchého léta, informovala agentura Reuters. Podle meteorologických předpovědí navíc příští dva týdny ani nebude pršet.
 

Vzhledem k tomu, že přibližně dvě třetiny Nizozemců žijí pod úrovní mořské hladiny, se v zemi sucho může rychle stát vážným problémem, který vede k zanášení řek a omezování vodní dopravy. Potíž vyvolává také vysychání vodních hrází, z nichž mnohé potřebují k udržení stability váhu samotné vody.

"Už několik týdnů jsme svědky toho, že je v Nizozemsku stále větší sucho, a to kvůli vypařování řek v naší zemi a velmi nízkým průtokům ze zahraničí," uvedla Michele Blomová ze státní agentury pro veřejné práce a vodní hospodářství. Blomová dohlíží na pracovní skupinu pro sucho.

V současné době pracují čluny na dolním toku Rýna na méně než poloviční kapacitu. Dolní tok Rýna je důležitou trasou pro přepravu uhlí z Rotterdamu do vnitrozemí k německým ocelářům a výrobcům elektřiny.

Nizozemské ministerstvo dopravy uvedlo, že v úterý protékalo Rýnem ve východonizozemském Lobithu 850 metrů krychlových vody za sekundu. To je podle úředníků "na toto roční období výjimečně málo".

Ijselské moře, které je největším jezerem v Nizozemsku, má dostatek vody a může zásobovat vodou provincii Groningen. Hladina podzemní vody ale klesá a "na některých místech na jihu je velmi nízká", uvedlo ministerstvo. Pokles vede k množení řas a úhynu ryb.

Vodohospodářské podniky vyzývají lidi, aby šetřili vodou. Jižní provincie Zeeland a Limburg žádají zemědělce, aby nepoužívali povrchovou vodu k zalévání.

Vlny extrémních veder, které minulý týden zasáhly velké části Evropy a Spojených států, zesílily výzvy k boji proti globálnímu oteplování. Podle vědců jsou jedním z důsledků klimatické krize právě častější a smrtelnější horka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

4.8.2022 06:07
Je to celkem sranda, 40% Holandska je pod úrovni moře, které mají až k baráku a nemají vodu?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.8.2022 07:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Mohou odsolovat mořskou vodu, jako to dělá Izrael.
Ale to né, to raději posílají peníze palestincům.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

4.8.2022 09:08 Reaguje na smějící se bestie
Navic Ryn prece neni slany, a tece nad urovni vetsiny plochy toho statu, ne?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.8.2022 12:09 Reaguje na Miloš Zahradník
Třeba už jsou totálně zeleně zblblí a už se jim mimo žvanění o klimatické změně nechce nic dělat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.8.2022 16:46 Reaguje na Radim Polášek
1*
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

4.8.2022 10:24
Holanďani, neposílejte peníze Palestincům, a raději odsolujte, pan Tau zaťukal na kouzelný klobouk a problém je vyřešen
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.8.2022 12:44
Klesá hladina podzemních vod. Normálně je tam asi 60 cm pod úrovní terénu, teď bude 70. Tragédie.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist