https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nizozemske-mesto-haarlem-jako-prvni-na-svete-zakaze-reklamy-na-maso
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemské město Haarlem jako první na světě zakáže reklamy na maso

7.9.2022 10:32 | HAARLEM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nizozemský Haarlem se stane prvním městem na světě, které na veřejných prostranstvích zakáže reklamy na maso, píše list The Guardian. Krok učiní ve snaze snížit spotřebu masa poté, co vědci zjistili, že jeho konzumace přispívá ke klimatické krizi. Představitelé masného průmyslu rozhodnutí kritizují.
 

Haarlem, který leží západně od Amsterodamu a má přibližně 160 000 obyvatel, zavede zákaz od roku 2024. Město se tak rozhodlo, když bylo maso zařazeno na seznam výrobků, které podle odborníků přispívají ke globálnímu oteplování.

Reklamy budou zakázány v autobusech, na zastávkách a na reklamních obrazovkách na veřejnosti. Krok vyvolal stížnosti představitelů masného průmyslu, podle kterých město "zachází příliš daleko, když lidem říká, co je pro ně nejlepší".

Nedávné studie naznačují, že celosvětová produkce potravin je zodpovědná za jednu třetinu všech emisí způsobujících globální oteplování. Využívání zvířat k výrobě masa podle vědců způsobuje dvakrát více znečištění než produkce potravin rostlinného původu.

Lesy, které pohlcují oxid uhličitý, jsou káceny kvůli pastvě zvířat. Hnojiva, která zemědělci používají k jejich krmení, jsou zase bohatá na dusík, který může přispívat ke znečišťování vody a ovzduší, změně klimatu a poškozování ozonové vrstvy. Hospodářská zvířata také produkují velké množství metanu.

Z výzkumu ekologické organizace Greenpeace vyplývá, že pro splnění cíle Evropské unie, kterým jsou nulové emise do roku 2050, je třeba snížit spotřebu masa na 24 kilogramů na osobu ze jeden rok. V současné době je průměr 82 kilogramů. V Nizozemsku je o něco nižší, jedna osoba zde ročně v průměru zkonzumuje 75,8 kilogramu masa za rok. Nizozemsko je největším vývozcem masa v EU.

Radní Ziggy Klazesová ze Zelené levice, která návrh na zákaz reklamy na maso vypracovala, uvedla, že netušila, že její město bude první na světě, které tuto politiku prosadí.

"Nejde nám o to, co si lidé pečou a smaží ve své vlastní kuchyni; když budou dál chtít jíst maso, je to v pořádku," uvedla Klazesová a dodala, že lidem nicméně nemohou říkat, že je klimatická krize, a zároveň je nabádat ke koupi výrobků, které k ní přispívají. "Samozřejmě je spousta lidí, kteří toto rozhodnutí považují za pobuřující a povýšené, ale je také spousta lidí, kteří si myslí, že je to v pořádku," uvedla radní.

Podle Klazesové tím město vysílá signál. Politička doufá, že se jejím opatřením inspiruje celá země. "Je tu mnoho skupin ze Zelené levice, které si myslí, že je dobrý nápad to zkusit," prohlásila.

Zákaz se vztahuje také na rekreační lety, fosilní paliva a automobily, které na ně jezdí. Platit začne až v roce 2024 kvůli stávajícím smlouvám se společnostmi, které tyto výrobky či služby prodávají.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.9.2022 11:59
nic slušného mě nenapadá, tak snad jen to, že horší než blbec je aktivní blbec.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.9.2022 14:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.9.2022 12:21
„lidem nicméně nemohou říkat, že je klimatická krize, a zároveň je nabádat ke koupi výrobků, které k ní přispívají.“

To zní logicky. Je to podobné jako omezení reklamy na cigarety, když se společnost snaží omezit zlozvyk kouření. (I když cigarety jsou na rozdíl od masa zbytné zboží.)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.9.2022 12:21
V článku se píše, že podle Greenpeace by se měla snížit průměrná roční spotřeba masa na osobu na třetinu současné spotřeby. To považuji za přijatelný a dosažitelný cíl.
Odpovědět
ig

7.9.2022 17:00 Reaguje na Majka Kletečková
To je dost nesmyslný cíl. Přijatelný cíl je takový, že do toho nikdo nebude nikomu kecat a nebude svá nepodložená tvrzení prohlašovat za jedinou pravdu kterou je oprávněn vymáhat movenskými prostředky.
Odpovědět
va

vaber

7.9.2022 13:25
je to malý krok pro lidstvo ,ale velký krok k záchraně světa,
člověk je opravdu tvor moudrý, už jsme skoro zachráněni
dalším velmi užitečným krokem by bylo vybít všechny kravičky a býložravce,
vždyť oni produkují skleníkové plyny ,jejich maso ne ,když ho nenecháme shnít
a bakterie co rozkládají organickou hmotu by bylo třeba zlikvidovat ,
ty vyrobí spoustu CO2,
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.9.2022 13:57
Jakákoli regulace tržního prostředí zavání komunismem.

Zakažte reklamu úplně nebo se do toho nemontujte. Dnes maso, zítra rasistické staré pohádky Kocour Mikeš , pozítří vznik komise Pro veřejné blaho s neomezenými pravomocemi a výstavba lágrů.
Děkuji, nechci.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.9.2022 14:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
1**
Odpovědět
Pe

Petr

7.9.2022 15:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Hlídejte si v sobě toho pana Hydea, už zase se vám dostal ke klávesnici.
Odpovědět
Anyr

Anyr

7.9.2022 16:36
Krok správným směrem.

Úplně stručně, konzumace masa (zvláště pak v českém měřítku), má takový vliv na klima, na zdroje, že je to až šílené. Samotná produkce masa je brutální zátěží (kráva/prase/kuře žerou, to se musí pěstovat, hnojit, sklízet, dovážet, taky musí mít odpovídající prostředí k chovu, což je spousta elektřiny pro osvětlení, vzduchotechniku, celé zázemí, plus léčiva, pak samotná porážka, zpracování masa a dalších produktů, jejich balení, chlazení, další rozvoz a distribuce, a to jsem zdaleka nezmínil vše...), a k této základní zátěži se pak přidává zátěž další, především pak ve zdravotnictví. Asi všichni víme, proč jsme na předních příčkách právě těch rakovin (a dalších nemocí), za které může přílišné požitkářství, včetně přehnané konzumace masa, mléka a masných/mléčných produktů.
A přitom stačí cibule, česnek, kapusta a brambory do jednoho hrnce, a jaká je to bašta, a na kolik způsobů. :P A když si párkrát do týdne dá člověk luštěniny, další ovoce a zeleninu, tak má vystaráno a na všechny strany jedině pozitivně, pro svět i pro sebe.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.9.2022 17:03 Reaguje na Anyr
Když jste takový dogmatik jak víte, že rostlina necítí bolest ?
Pokud byste byl zásadový nepozřete nic organického původu a ...nepřežijete.
Člověk byl a je všežravec , a na tom nezmění nic ani parta fanatiků, co se vydávají za ochránce Života.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

8.9.2022 17:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*

Všimnul jste si, že ti vegetariáni mají vlastně strašně smutnej a nudnej život?
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.9.2022 19:09 Reaguje na Jiří Kvítek
Hlavně to často bývají parazitická netáhla se spratky ve zvláštních školách pro dementy.....Oni to vznešeně nazývají Waldorfskými a Montessori školami.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.9.2022 18:04 Reaguje na Anyr
Cibule, kapusta, luštěniny,...... No s Vámi bych nechtěl být v jedné místnosti.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

8.9.2022 17:48 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1*

Jenom jestli to není skrytá podpora bioplynek :-)

Možná by měl někdo vymyslet novou daň: tzv. "prdné", vždyť jsou to škodlivé emise, ne?
Odpovědět
DB

Darth Bane

9.9.2022 18:55 Reaguje na Anyr
Tohle platí za předpokladu, že parazitujete na společnosti, která Vás živí. Pokud byste měl těžce pracovat například při ruční těžbě dřeva, tak to ten eintopf který jste uvedl nespraví.....A co se týče rakoviny tlustého střeva, tak hlavní příčinou jsou v porostředí ČR průmyslově zpracované potraviny, nikoli nadbytek potravin živočišného původu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.9.2022 18:07
Zakázal bych reklamy na všechno, protože výroba jakýchkoliv reklam zněčišťuje životní prostředí. A světelné reklamy navíc spotřebují spoustu elektrické energie a kromě toho tvoří světelný smog.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.9.2022 07:27
Základní potraviny v dobré kvalitě a za dobrou cenu reklamu nepotřebují, ty
si spotřebitelé najdou sami. Míra úspěšnosti každé reklamy je závislá na IQ spotřebitelů, kteří buď podlehnou a nebo odolají. Na mne reklama na maso
nemá vliv, protože můj názor na flákotu nezmění ani supr reklama. Maso od řezníka, který si potrpí na kvalitu se prodává samo a zákazník se musí naučit tu kvalitu sám poznat. To se blb nikdy nenaučí a potřebuje radit
reklamou.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

8.9.2022 07:31
Jestli oni se už nechystají z historické zkušenosti na opakovačku z druhé světové, to jim Německo předvedlo, jak vypadá hladomor za neposlušnost.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist