https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nocni-balet-japonskych-svetlusek-pritahuje-desetisice-divaku.letos-tancily-bez-obecenstva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Noční balet japonských světlušek přitahuje desetisíce diváků. Letos tančily bez obecenstva

23.7.2020 11:00 | TACUNO (ČTK)
"Světlo světlušek odpovídá svatebnímu obřadu, je to způsob komunikace mezi samci a samičkami," vysvětluje Kacunori Funaki.
"Světlo světlušek odpovídá svatebnímu obřadu, je to způsob komunikace mezi samci a samičkami," vysvětluje Kacunori Funaki.
Když v malém horském městečku Tacuno v centrálním Japonsku zachází slunce, začínají se ve tmě třpytit tisíce světlušek. Toto představení za normálních časů přitahuje desetitisíce diváků, píše agentura AFP.
 

Avšak letos se tanec hmyzu odbýval v intimním prostředí. Organizátoři festivalu světlušek v Tacunu podívanou raději zrušili, aby omezili rizika spojená s pandemií covidu-19.

Toto rozhodnutí mnohé zklamalo, ale dodalo nezvykle klidnou atmosféru nočnímu baletu hmyzu, který se při tanci postupně přibližuje a mizí oku. Představení trvá asi deset dní a je poslední kapitolou v životě světlušek.

"Po roce života svítí světlušky jen posledních deset až 15 dní své existence, aby za sebou zanechávaly potomstvo," říká starosta Tacuna Jasuo Takei.

"Díváme-li se na toto prchavé představení, nemůže se nás to nedotknout a říkáme si, že je třeba bojovat až do konce. Je v tom možná velmi japonská estetická vize," soudí starosta.

"Světlo světlušek odpovídá svatebnímu obřadu, je to způsob komunikace mezi samci a samičkami," vysvětluje Kacunori Funaki, který má v Tacunu na starosti turistiku. "Během asi tuctu dní jim to umožňuje najít si partnera a klást vajíčka na příští rok," dodává.

Když jsou dobré podmínky, neprší a není vítr, tančí svůj opojný světelný balet v této lokalitě v prefektuře Nagano až 30 000 světlušek.

"Podle archivů bylo možno pozorovat veliký počet světlušek podél řeky Tenrju koncem 19. a začátkem 20. století," upřesňuje starosta.

Avšak tato křehká stvoření pak z regionu téměř zmizela, když se tu začal rozvíjet průmysl, zejména hedvábnictví, a s ním přišlo znečištění.

Po druhé světové válce vynakládalo město velké úsilí, aby obnovilo životní prostředí a světlušky chránilo. Tento podivuhodný festival se už koná více než 70 let.

Když je světlušek hodně, skýtají prchavé světelné představení, při němž se hvězdy a světlušky odrážejí ve vodě, říká Takei.

Přítomnost světlušek je obvykle znamením, že je příroda v dobrém stavu, ale tento hmyz má rovněž zvláštní nároky na prostředí. Aby světlušky nalákalo, vysadilo město Tacuno sladkovodního plže (Semisulcospira libertina), kterému Japonci říkají kavanina. Světlušky se totiž asi devět měsíců vyvíjejí ve vodě a jejich larvy mají v oblibě tohoto břichonožce.

Město vybudovalo park, kam umělé kanály přivádějí čistou vodu z řeky, a vodopády, aby zajistilo vodní prostředí bohaté na kyslík.

"Když budeme o světlušky pečovat, můžeme doufat, že se příští rok budeme moci znovu těšit z jejich krásného tance," říká starosta. Organizátoři festivalu doufají, že se v příštím roce bude festival zase konat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist