https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/norsko-chce-byt-do-roku-2030-klimaticky-neutralni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Norsko chce být do roku 2030 klimaticky neutrální

21.6.2016 01:42 | PRAHA (oEnergetice)
V boji proti klimatickým změnám bude Norsko rovněž využívat takzvaný uhlíkový offset pro kompenzaci emisí ze sektoru těžby ropy a zemního plynu, jelikož ukončení těžby je v nejbližší době velmi nepravděpodobné.
V boji proti klimatickým změnám bude Norsko rovněž využívat takzvaný uhlíkový offset pro kompenzaci emisí ze sektoru těžby ropy a zemního plynu, jelikož ukončení těžby je v nejbližší době velmi nepravděpodobné.
Norský parlament schválil začátkem června radikální cíl na dosažení klimatické neutrality již v roce 2030, tedy o 20 let dříve oproti původním plánům. Informuje o tom deník The Guardian.
 

V boji proti klimatickým změnám bude Norsko rovněž využívat takzvaný uhlíkový offset pro kompenzaci emisí ze sektoru těžby ropy a zemního plynu, jelikož ukončení těžby je v nejbližší době velmi nepravděpodobné. Uhlíkový offset bude mít podobu financování projektů na snižování emisí oxidu uhličitého v zahraničí.

Přijatý návrh nepřinesl uspokojení napříč celým politickým spektrem. Norská Strana zelených spolu s dalšími levicovými stranami hodlá pokračovat v politických bojích, aby zajistila, že přijatá opatření neskončí pouze u uhlíkového offsetu.

„Naše pozice klimatické neutrality by nemusela znamenat vůbec nic, pokud bude dosažena touto cestou. Norsko se nemůže prohlašovat za přispěvatele k 1,5°C cíli (domluvenému v Paříži), pokud budeme pokračovat v rozšiřování svých aktivit v oblasti ropy a plynu,“ komentuje vládní strategii Rasmus Hansson, předseda norské Strany zelených.

Podle agentury Reuters vypustilo Norsko v minulém roce téměř 54 milionů tun ekvivalentu oxidu uhličitého, což je hodnota o 1,5 % vyšší než v roce 2014. Ve srovnání s hodnotami z roku 1990 stouply emise CO2 Norska téměř o 4 %. Největší objem vypouštěných emisí, více než čtvrtinový, je spojen právě s těžbou ropy a zemního plynu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jan Budín
Autor je redaktorem serveru oEnergetice.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

21.6.2016 14:46
Sociální inženýři se v Norsku nudí a chtějí být za každou cenu "užiteční." Typičtí pachatelé dobra, kudy chodí tudy trousí dobro.
Odpovědět

21.6.2016 15:26
to je ovšem dobrý vtip. rozumím-li tomu správně, má tato plynárna a benzínová pumpa převlečená za stat představu, že bude nadále těžit a vyvážet ropu a plyn a částí zisku bude ofsetovat protiuhlíkové projekty v zemích kam vyváží.
Odpovědět

22.6.2016 09:19 Reaguje na
V podstatě je to dobrý úmysl, jen na jazyku zůstává taková olejová pachuť. Přirovnal bych to k léčbě závislosti na drogách financované z prodeje drog.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist