https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nosorozci-ze-dvora-kralove-maji-ve-rwande-vetsi-vybeh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nosorožci ze Dvora Králové mají ve Rwandě větší výběh

2.8.2019 00:45 | AKAGERA (ČTK)
Pětice vzácných nosorožců černých, která do Rwandy dorazila ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, byla vypuštěna do větších výběhů, kde je přirozená vegetace.
Pětice vzácných nosorožců černých, která do Rwandy dorazila ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, byla vypuštěna do větších výběhů, kde je přirozená vegetace.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pětice vzácných nosorožců černých, která do Rwandy dorazila ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, byla vypuštěna do větších výběhů, kde je přirozená vegetace. Je to součást aklimatizace v novém prostředí a konečným cílem je vypuštění zvířat do volné přírody. Sdělili to zástupci královédvorské zoo. Zvířata do rezervace Akagera ve středoafrické Rwandě přicestovala 24. června a po příjezdu byla umístěna do ohrad zvaných boma, které jsou postavené z dřevěných kůlů a mají rozměr zhruba osmkrát osm metrů. Větší výběhy na ně navazují, přičemž zvířata mají možnost se do bom vracet.
 
Pětice vzácných nosorožců černých ve Rwandě.
Pětice vzácných nosorožců černých ve Rwandě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

"Vypuštění nosorožců do větších výběhů, v nichž se však stále dají dobře pozorovat a kontrolovat, je nutnou fází aklimatizace. Zvířata zůstanou ve větších výbězích několik týdnů a podle toho, jak si zvyknou, budeme posuzovat jejich případné vypuštění do většího prostoru," uvedl vedoucí mezinárodních projektů královédvorské zoo Jan Stejskal.

Ve Rwandě mají zvířata přispět k obnově v minulosti vyhubené populace nosorožců a přinést genetickou pestrost. Tři nosorožci jsou z královédvorské zoo, další dva ze zoo Flamingo Land v Británii a z dánské zoo Ree Park Safari. Na převoz se zvířata několik měsíců připravovala ve Dvoře Králové.

V pondělí byl vypuštěn do většího výběhu o rozloze kolem jednoho hektaru samec Manny, kterého v úterý následovala samice Jasmína a ve středu zbylá trojice, tedy samice Jasiri a Olmoti a samec Mandela. "Tato trojice se po vypuštění držela spíš při sobě a prozkoumávala nový terén společně," uvedl zoolog Jiří Hrubý, který na vypuštění zvířat ve Rwandě dohlíží.

Pětice vzácných nosorožců černých ve Rwandě.
Pětice vzácných nosorožců černých ve Rwandě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Výběh se nosorožcům od jejich příjezdu do Afriky postupně zvětšuje. Posledním krokem má být jejich vypuštění do volné přírody v severní části parku, což by mohlo nastat přibližně za rok. Park trvale hlídají ozbrojení strážci.

Transport nosorožců ze Dvora Králové nad Labem do Afriky, který se 23. a 24. června odehrál kamiony a letecky, byl dosud největším přesunem nosorožců z Evropy do Afriky.

Všichni nosorožci vybraní k cestě do Afriky jsou takzvaného východního poddruhu, jehož ve volné přírodě žije odhadem posledních několik set jedinců. Všech pět zvířat je darem rwandské vládě. Všech nosorožců černých v přírodě zbývá kolem 5000.

Ve Rwandě byli nosorožci v souvislosti s občanskou válkou v polovině 90. let minulého století zcela vyhubeni. Do jižní části parku Akagera byla v roce 2017 dopravena skupina 18 nosorožců dvourohých východního poddruhu z Jihoafrické republiky. Dosud se rozrostla o tři mláďata. Zvířata z Evropy by se s nosorožci z JAR mohla v budoucnu pářit. Pro první období zoologové předpokládají, že se nosorožci dovezení ze Dvora Králové budou pářit mezi sebou.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist