https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-aplikace-pomaha-chranit-ohrozene-raky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová aplikace pomáhá chránit ohrožené raky

6.5.2020 00:25 (ČTK)
Získaná data přispějí k ochraně raků, kteří jsou v Česku doma. / Ilustrační foto
Získaná data přispějí k ochraně raků, kteří jsou v Česku doma. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ohroženým rakům mohou lidé pomoci díky nové mobilní aplikaci. Kromě možnosti mapovat výskyt raků poskytuje aplikace Raci v ČR také klíč pro určování původních a nepůvodních druhů. Získaná data přispějí k ochraně raků, kteří jsou v Česku "doma". O aplikaci v pondělí na webu informovalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).
 

Lidé se v aplikaci seznámí se základní terminologií, ale i informacemi o ochraně raka říčního a raka kamenáče, které ohrožuje nebezpečný račí mor. Poznatky z pozorování raků pomocí aplikace odešlou do Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (VÚV), kde budou ověřeny. Vědci výsledky pozorování využijí například při přípravě metodiky pro regulaci invazivních druhů raků.

Lidé se v aplikaci seznámí se základní terminologií, ale i informacemi o ochraně raka říčního a raka kamenáče.
Lidé se v aplikaci seznámí se základní terminologií, ale i informacemi o ochraně raka říčního a raka kamenáče.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | heis.vuv.cz

Podle MŽP jsou velkou hrozbou pro biologickou rozmanitost místních vodních ekosystémů severoamerické druhy raků. Jako nejúčinnější opatření vědci volí preventivní sběr těchto "vetřelců". K tomu je však podle resortu nutná větší osvěta veřejnosti - jak ohledně postupu při nálezu nepůvodních druhů, tak i v dalších záležitostech.

"Již při testovacím provozu byla aplikace využita v několika praktických případech. Šlo například o podezření na výskyt račího moru u zaznamenané populace raka říčního, které bylo v terénu ověřeno a v tomto případě se naštěstí nepotvrdilo," popsalo na webu MŽP. Lidé nahlásili i znečištění toku, kde žijí "domácí" raci. Incident se vyšetřuje.

Mobilní aplikace je dostupná pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Hlášené údaje o výskytu raků VÚV zveřejňuje na webu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist