https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-zelena-usporam-a-oprav-dum-po-babicce-se-otevrou-majitelum-rodinnych-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce se otevřou majitelům rodinných domů

26.9.2023 09:55 | PRAHA (ČTK)
Izolace
Izolace
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Majitelé rodinných domů mohou ode dneška žádat o dotace z programu Nová zelená úsporám včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Peníze mohou dostat na zateplení, fotovoltaické systémy včetně ohřevu vody nebo i výměnu starých neekologických kotlů. V podprogramu Oprav dům po babičce je stanoven majetkový test, takže nárok na podporu budou mít jen domácnosti s jednou nemovitostí určenou k bydlení.
 

Žádosti přijímá Státní fond životního prostředí (SFŽP). Prostřednictvím programu Oprav dům po babičce rozdělí stát mezi žadatele 40 miliard korun. Od ledna také podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude ve verzi programu možnost požádat o výhodný úvěr od stavebních spořitelen.

Dotace z Oprav dům po babičce se vyplácí předem a podporuje nejvyšší kategorii komplexního zateplení. Základní podpora je omezena maximálně na 50 procent přímých realizačních výdajů a zároveň maximálně na milion korun, žádat o ni mohou ekonomicky aktivní lidé. Za každé nezaopatřené dítě získá domácnost bonus 50.000 korun. Toto zvýhodnění se vztahuje i na děti, které se narodí do roku 2030.

U programu Oprav dům po babičce nesmí domácnost vlastnit žádnou další nemovitost určenou pro bydlení, tedy byt či dům. Všichni členové domácnosti zároveň musí mít v podpořené nemovitosti trvalý pobyt a využívat ji k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu. Toto omezení se ale nevztahuje na děti, které se v průběhu této doby osamostatní.

Minulý týden v úterý se po letní přestávce pro žádosti otevřel program Nová zelená úsporám pro bytové domy. Za šest dnů přišlo 119 žádostí v celkové výši 128 milionů korun, uvedl v pondělí Hladík. Na Novou zelenou úsporám může Česká republika čerpat do roku 2030 až 55 miliard korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist