https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-zelena-usporam-pokracuje-za-dva-mesice-temer-1600-zadosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová zelená úsporám pokračuje, za dva měsíce téměř 1600 žádostí

29.12.2015 15:22 | PRAHA (ČTK)
Aktuální výzva je pro majitele rodinných domů, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy
Aktuální výzva je pro majitele rodinných domů, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V programu Nová zelená úsporám, který od října nově nabízí kontinuální dotace na zateplení rodinných domů, je 1587 žádostí za více než 343 milionů korun. Desítky nových posílají zájemci na Státní fond životního prostředí i nyní na konci roku, informovala ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Největší zájem o příspěvky na energeticky úsporná opatření je v Moravskoslezském, Středočeském a Jihomoravském kraji.
 

Nejméně žádostí zatím dorazilo z Karlovarského a Libereckého kraje. Téměř tři čtvrtiny dotačních příspěvků směřují na zateplování, zájem podle ministerstva roste i o dotace pro pasivní domy. Ze zdrojů jsou nejžádanější solární termické systémy.

"V rámci kontinuální výzvy počítáme, že v příštím roce budou k dispozici další prostředky v programu Nová zelená úsporám v hodnotě až 2,85 miliardy korun," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O dotaci se bude moct díky jejímu novému režimu žádat až do roku 2021, dokdy by se mělo přerozdělit zhruba 27 miliard korun z prodeje emisních povolenek.

Od 22. října letošního roku fond už proplatil 149 žádostí za více než deset milionů korun, dalších více než osm stovek žádostí s dvousetmilionovou dotací bylo schváleno a čeká se na doložení o provedení projektu.

"Kompletní vyřízení žádosti má nově přesně stanovené lhůty - do tří týdnů od podání žádosti by měl zájemce o dotaci vědět, zda příspěvek obdrží. Pokud se žádostí uspěje, projekt úspěšně zrealizuje a doloží fondu veškerou dokumentaci, tak do dalších tří týdnů dostane dotaci na účet," uvedl ředitel fondu Petr Valdman.

Aktuální výzva je pro majitele rodinných domů, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy. Podporována je i výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stejně jako v minulých výzvách platí, že se výše dotace odvíjí od dosažených energetických úspor a ve výsledku může uhradit až 50 procent celkových výdajů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist