https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-bariery-u-cerne-reky-na-domazlicku-zachranuji-ropuchy-pred-koly-aut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové bariéry u Černé Řeky na Domažlicku zachraňují ropuchy před koly aut

27.4.2021 18:50 | LÍSKOVÁ (ČTK)
"Na místo, kde ropuchy hynou pod koly aut, nás upozornili přímo lidé z Černé Řeky. Zajistili jsme finance na bariéru a nyní budeme zkoumat, kolik a jaké druhy obojživelníků přes silnici putují," uvedla Blažková z AOPK.
"Na místo, kde ropuchy hynou pod koly aut, nás upozornili přímo lidé z Černé Řeky. Zajistili jsme finance na bariéru a nyní budeme zkoumat, kolik a jaké druhy obojživelníků přes silnici putují," uvedla Blažková z AOPK.
Ekologové vybudovali u obce Černá Řeka na Domažlicku bariéry, které zachraňují ropuchy před koly aut směřujících na hranici s Německem. Na vybraném úseku postavili zhruba 250 metrů dlouhé zábrany, které mají nasměrovat obojživelníky do propustku pod silnicí, řekla ČTK Zuzana Blažková z Agentury ochrany přírody a krajiny, regionálního pracoviště Správy CHKO Český les. Pomoci by mohly zachraňovat také čolky obecné a horské, ohrožené jako většina obojživelníků zanikáním vhodných biotopů a znečišťováním.
 

Rybník na Černém potoce u výjezdu z obce Černá Řeka na Lískovou je vyhledávaným cílem ropuch obecných, jimž už na přelomu zimy a jara nastává fáze rozmnožování, a tak hodně migrují. V cestě jim ovšem stojí silnice ve směru na státní hranici, odkud byly v posledních letech hlášeny početné úhyny žab pod koly aut. Nyní už by se to podle Blažkové dít nemělo.

"Na místo, kde ropuchy hynou pod koly aut, nás upozornili přímo lidé z Černé Řeky. Zajistili jsme finance na bariéru a nyní budeme zkoumat, kolik a jaké druhy obojživelníků přes silnici putují," uvedla Blažková. Správa CHKO ví zatím jen o ropuchách obecných, ale mohou se tam objevit i čolek obecný či horský. Podle získaných dat navrhneme trvalé zabezpečení, buď formou propustků pod silnicí nebo trvalou bariérou," řekla.

O instalaci dočasné překážky se postaral revírník z lesní správy Horšovský Týn Ondřej Teska za finanční podpory programu péče o krajinu ministerstva životního prostředí. "Odborný dohled nad stavbou zajistili pracovníci agentury. Ti také panu Teskovi pomáhají v pravidelných kontrolách funkčnosti bariéry. Péče o ni je náročná a vyžaduje každodenní dohled," dodala Blažková.

Hnědozelená ropucha obecná patří mezi nejhojnější ropuchy v ČR, měří sedm až 15 centimetrů. Její tělo je pokryté malými hrbolky podobné bradavicím. Vesnička Černá Řeka s 23 domky, část městyse Klenčí pod Čerchovem, je čtyři kilometry severně od hory Čerchov, nejvyššího bodu Českého lesa. Leží v nadmořské výšce 635 metrů.


reklama

 
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist