https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-objeveny-pavouk-ma-jmeno-podle-stormtrooperu-ze-star-wars
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nově objevený pavouk má jméno podle Stormtrooperů ze Star Wars

23.3.2019 01:55 | PRAHA (ČTK)
Paratropis elicioi.
Paratropis elicioi.
Foto | Carlos Perafan
Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého. Tato identičnost inspirovala mezinárodní tým vědců, kteří v Kolumbii objevili nový rod pavouků - a pojmenovali ho podle úderné pěchoty Galaktického impéria Stormtropis, napsal zpravodajský server Live Science.
 

Tito osminozí Stormtroopeři patří k čeledi sklípkanošovití (Paratropididae), kteří pocházejí z Jižní a Střední Ameriky. Stejně jako Stormtroopeři jsou i tito pavouci "velmi podobní jeden druhému", a společnou mají podle vědců také jistou nemotornost.

Autoři studie v Kolumbii objevili dva nové druhy již známých rodů čeledi sklípkanošovití - Paratropis a Anisaspis - a čtyři druhy nově popsaného druhu Stormtropis.

Jeden z nich (Stormtropis muisca) byl objeven v centrální části And ve výšce 3400 metrů nad mořem, což z něj dělá příslušníka čeledi sklípkanošovití s potvrzeným výskytem v nejvyšší nadmořské výšce.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist