https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-propustky-pomahaji-zviratum-bezpecne-prejit-silnici-u-nadrze-nove-mlyny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové propustky pomáhají zvířatům bezpečně přejít silnici u nádrže Nové Mlýny

11.8.2021 12:18 | BRNO (ČTK)
Kontrolou propustků a instalací fotopastí se zjistilo, že investice nebyla zbytečná.
Kontrolou propustků a instalací fotopastí se zjistilo, že investice nebyla zbytečná.
Bezpečně přejít frekventovanou silnici u hráze mezi horní a střední nádrží vodního díla Nové Mlýny u Pasohlávek na Brněnsku pomáhají vydrám či kunám speciální propustky. Jihomoravský kraj je tam nechal vybudovat při stavbě cyklostezky u silnice I/52, která je otevřená od letošního června. Hráz patřila k místům, kde kvůli provozu na silnicích hynulo nejvíce vyder v republice, uvedl náměstek hejtmana Lukáš Dubec (Piráti).
 

Tři suché propustky připomínající tunely umožňují zvířatům bezpečně projít z jedné nádrže do druhé. "Jeden propustek je na jižním konci hráze, dva menší v její střední části v sousedství mostu nad přepadem vody z horní do střední nádrže. Živočichy k propustkům navádí kolmá betonová stěna, která vede podél celé cyklostezky," sdělil Dubec.

Kontrolou propustků a instalací fotopastí se podle něj zjistilo, že investice za zhruba 20 milionů korun nebyla zbytečná. "Vydry je často využívají a našli si je i další živočichové, jako kuny, ježci, lišky, včetně těch, kteří do naší přírody tak úplně nepatří, například kočky domácí, nutrie, norek americký. A propustek překvapivě posloužil i ptákům, prošla jím kachna divoká s mláďaty," dodal Dubec.

Ochranáři budou opatření nadále sledovat. Zároveň vznikne statistika, která vyhodnotí úhyn živočichů na silnici I/52 v daném úseku a srovnána s výsledky z roku 2019, tedy před vybudováním cyklostezky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist