https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-druh-mexicke-svetlusky-dostal-jmeno-podle-rezisera-guillerma-del-tora
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový druh mexické světlušky dostal jméno podle režiséra Guillerma del Tora

12.3.2023 01:05 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Mexičtí vědci pojmenovali nový druh světlušky po oscarovém režisérovi Guillermu del Torovi. Entomologové z univerzity v mexické metropoli tak chtěli vzdát hold svému krajanovi, který s nimi má podobnou vášeň pro hmyz. Informovala o tom agentura EFE. Hmyz kávově hnědé barvy pojmenovali Photinus guillermodeltoroi.
 

Nový druh světlušky objevili entomologové už v roce 2015 v lesích na západě Mexika ve státě Jalisco, odkud pochází i režisér, který minulý měsíc dostal britskou filmovou cenu BAFTA za animovaný snímek Pinocchio a který je také držitelem amerického Oscara za nejlepší film roku 2017 Tvář vody.

"Přemýšleli jsme, komu bychom tento nový druh věnovali a rozhodli jsme se pro Guillerma, je to malé uznání jeho práce. Kromě toho je známo, že má také dobré znalosti o hmyzu, o čemž svědčí i jeho filmy Mimic či Stroj času," řekl s odkazem na snímky z 90. let Geovanni Rodríguez z Mexické autonomní národní univerzity (UNAM).

V poslední publikaci časopisu o mexické biodiverzitě z loňského roku popsali vědci 48 druhů hmyzu. Je mezi nimi i Photinus fridakahloae a Photinus diegoriveroi - světlušky, které dostaly jméno podle mexické malířky Fridy Kahlo a jejího manžela, rovněž malíře Diega Rivery.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist