Nový notebook nekupujte, vylepšete ten starý, radí německý Öko-Institut
Spotřebitelé kupují nová zařízení v průměru po třech letech používání, a to i přesto, že stávající zařízení je možné tvz. upgradeovat. Typicky se u starých notebooků dá za výkonnější vyměnit pevný disk, RAM paměti, procesor či jiné komponenty.
Nízká cena nové techniky je však silnou motivací k nákupu nového notebooku a i rychlý vývoj technologií přispívá k tomu, že starý notebook je odložen, přestože by mohl ještě sloužit. Důsledkem pak je extrémně krátký životní cyklus výrobku. Výrobci také lákají spotřebitele na nízkou spotřebu nových notebooků.
Jak upozorňuje Öko-Institut, samotné používání počítače má mnohem nižší vliv na životní prostředí, než výroba přístroje. Při modelovém výpočtu se ukázalo, že při výrobě notebooku se vyprodukuje 214 kg skleníkových plynů, zatímco při samotném používání vznikne 138 kg. Vědci při výpočtu počítali s životností notebooku pět let. V praktickém životě samozřejmě záleží na tom, jak majitel svůj notebook používá či nepoužívá. Roli hraje i to, zda vysloužilý notebook dá zrecyklovat.
Vědci se podívali na to, zda se z pohledu emisí skleníkových plynů vyplatí výměna starého notebooku za nový přístroj, který bude o deset procent úspornější. Výpočet ukázal, že emise vzniklé při výrobě, distribuci a likvidaci počítače by se vyšší úsporností vrátili až po 41 letech užívání. Za předpokladu, že by se majitel notebooku naučil využívat svůj stroj opravdu energeticky extrémně úsporně, doba by se o něco zkrátila, ale i tak by se stále vyplatilo vylepšit starý notebook.
Na první pohled se může zdát, že nemá příliš význam zabývat se emisemi z notebooků. Sektor informačních a komunikačních technologií (ICT) ale začíná být významným zdrojem skleníkových emisí. Globálně je srovnatelný s leteckým provozem.
Konkrétně v roce 2002 měl tento sektor na svědomí 530 milionů tun ekvikvalentu CO2. Odhady do budoucna jsou, že emise porostou. V roce 2020 se předpokládá, že dosáhne hodnoty 1,4 miliardy tun. Vyplývá to ze údajů Global e-Sustainability Initiative (GeSI), kterou založili přední firmy z oboru ICT.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Zdeněk Pejchal
5.10.2021 21:46
Upgradoval jsem - 12. 11. 2012 - AlešVyplatí se to jen v případě , že jste IT profesionál a máte v hlavě aktuální podrobnosti / jaký procesor do jaké desky , jaké disky , typ ram , máte čas to celé přeinstalovávat. Kdyby to samé měl udělat byť technik, ale ne IT profesionál , pak by to trvalo několik dní, protože by musel vyhledat správné informace, objednat přehodit do NT a přeinstalovat systém + nová baterie. Když to vezmu z pohledu ztracených příležitostí tj ten stejný čas pracuji za odměnu, pak je to pro ekonomicky aktivního člověka ztrátové. Čas jsou peníze, navíc NT nemá ani náhodou vlastnosti nového stroje, kvalita displeje, výkon procesoru, spolehlivost, záruka. Je prostě lepší každé 4 roky starý stroj prodat nějakému studentovi a koupit si nový , pro domácí použítí bez her stačí stroj za 8000 , prodat se nechá zhruba za tisícovku. Rozdíl 7 tis (1750kč /ročně) , repas = 3000,- , ale prodlouží životnost max o 2 roky = 1500 ročně. Když si člověk rozpočte kolik to stojí hodin pak ty ušetřené 400 vyděláte snadněji v Číně než tímto způsobem doma....Z ekologického hlediska je jasné že nespotřeba každého zboží je přínosná, na druhou stranu záleží co si koupíte místo toho PC za své ušetřené 400 , pokud to budou stomky a nasázíte je nějam do lesoparku nebo na břeh řeky , pak OK, ale když si za to koupíte jiné zboží , pak je přínos z ekologického hlediska nulový. Taky si za to můžete koupit 2 metráky uhlí........... |