Nový program AVČR má přispět k dosažení udržitelnějšího potravinového systému
Program bude například rozvíjet systémy včasné výstrahy na webových portálech, které s předstihem varují zemědělce před výkyvy počasí nebo škůdci. Bude také upřesňovat dlouhodobé scénáře i krátkodobé předpovědi dopadů změny klimatu na zemědělství. Vědci budou rovněž testovat organická hnojiva a různé půdní doplňky a jejich vliv na zdraví půd.
Podle Prášila budou týmy studovat i vliv potravin na zdraví člověka, vliv stravy na lidský mikrobiom a vznik nemocí. Věnovat se chtějí také potravinové intoleranci a hledání nových, kvalitních bezlepkových potravinářských surovin. Současné průmyslové způsoby získávání, zpracování a distribuce podle něj kontaminují potraviny celou řadou chemikálií a stávají se pro lidské zdraví rizikové. "To chceme hlouběji prostudovat,“ uvedl Prášil.
Výzkumný program Udržitelná produkce a spotřeba potravin byl zahájen 1. ledna 2025 a potrvá pět let. Svými tématy navazuje na dokončený výzkumný program Potraviny pro budoucnost. Součástí týmu je 30 vědců z devíti ústavů AV ČR. Spolupracovat budou s více než 20 univerzitními pracovišti, firmami a neziskovými organizacemi.
AV ČR je největší veřejná výzkumná instituce v Česku, která se zaměřuje na základní i aplikovaný výzkum v širokém spektru vědních oborů, od přírodních věd přes humanitní po technické disciplíny. Sdružuje 54 veřejných výzkumných pracovišť.
reklama