https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-vyklad-vyjimek-rybari-nemohou-lovit-v-noci-ani-mimo-obec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový výklad výjimek: Rybáři nakonec nemohou lovit v noci ani mimo obec

5.3.2021 17:29 | PRAHA (ČTK)
Stát také zakázal společné lovy ve více lidech.
Stát také zakázal společné lovy ve více lidech.
Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření. Zatímco podle čtvrtečních údajů zveřejněných na webu ministerstva zemědělství bylo možné chodit na ryby i po zákazu vycházení v 21:00, dnes úřad ČTK informoval o novém znění výkladu. Podle něj je individuální lov ryb na udici povolen pouze na území katastru obce v místě trvalého pobytu nebo bydliště rybáře od 05:00 do 20:59. Stát také zakázal společné myslivecké hony, ve čtvrtek ministerstvo uvádělo, že povoleny jsou, ale musí se při nich dodržovat rozestupy.
 

"Výkon rybářského práva v rybářských revírech jako například zarybňování, hospodářská činnost na revírech a další činnosti, které nelze odložit, nejsou omezeny," dodává úřad ve svém stanovisku. Za lockdownu se ale nesmí pořádat zkoušky z myslivosti, ani z rybářství s jedinou výjimkou, a to je zkouška pro ověření kvalifikačních předpokladů pro získání rybářského lístku, zkouška ale musí být distanční po internetu.

"Uvědomujeme si mimořádnost situace a okolnosti, které vznik tohoto opatření provázejí a samozřejmě stanovisko státní správy respektujeme. Faktem ale je, že bychom přivítali, kdyby tyto výklady, týkající se více než čtvrt milionu našich členů, byly podány souběžně se začátkem platnosti opatření, nikoli téměř po týdnu, kdy již omezení platí," řekl ČTK za Český rybářský svaz mluvčí Tomáš Kočica. Legislativa podle něj pro březen stanoví dobu lovu ryb do 22:00, takže to není velké omezení.

"Mnohem výraznějším omezením je nemožnost lovu mimo katastr obce bydliště - zde bychom si uměli představit vstřícnější pravidla, například možnost lovu v rámci okresu, podobně jako je to například s nakupováním. Rozhodně o tom budeme s orgány státní správy nadále jednat," dodal. Kontakt s jinými lidmi na lovu ryb je minimální, nehrozí tak podle něj riziko přenosu choroby. "Rozumíme snaze minimalizovat mobilitu obyvatel, ale ve srovnání s možností například návštěvy supermarketu v rámci celého kraje se jeví nemožnost v tomtéž kraji sedět sám s prutem u rybníka jako poměrně přísná," uzavřel.

Stát zakázal společné lovy ve více lidech. "Výkon práva myslivosti není kromě společného lovu zvěře omezen, a to jak z důvodu zabránění šíření nebezpečných nemocí, tak z důvodu předcházení škodám způsobených zvěří v lesích a zemědělství a rovněž z důvodu zabránění strádání zvěře," informovalo ministerstvo. Vlastimil Waic z Českomoravské myslivecké jednoty ČTK sdělil, že změnu jednota bude respektovat. "Společné lovy se v tomto ročním období téměř vůbec neodehrávají. Bezprostředně by to žádné problémy nemělo způsobit," řekl. Musely ale být na poslední chvíli rušené zkoušky o první lovecký lístek, které se měly konat o víkendu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

5.3.2021 17:41
To, že lidi nemají povoleno pobývat ve volné přírodě za účelem rekreace, je pro všechna divoká zvířata včetně ryb dobrá zpráva.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

5.3.2021 19:38 Reaguje na Majka Kletečková
Naopak, toto opatření povede ke kolapsu populací původních reofilních druhů ryb na velkých úsecích toků a bude mít obrovské ekologické škody, které se dotknou ve svém důsledku i rybožravých predátorů. Bohužel, zde došlo k naprostému selhání vrcholných představitelů rybářského svazu. Petrův Zdar
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.3.2021 21:44 Reaguje na Jan Knap
V čem by měl spočívat kolaps původních reofilních druhů ryb? Jak se projeví?
Odpovědět
MZ

Marek Z

8.3.2021 11:50 Reaguje na Jan Knap
Opravdu mě zajímá, jak a proč...?
Odpovědět
MM

Milan Milan

5.3.2021 21:53
Panečku, v tom článku resp. výkladu nařízení nejde vůbec o ryby. Je to jen další ukázka úřednického chaosu ve výkladu vlastních nařízení.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.3.2021 04:25
Vůbec mě to nepřekvapuje. Připomíná mi to pana krále v pohádce Pyšná princezna:" Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil."
Odpovědět
RV

Rudolf Válek

8.3.2021 09:39
... ta prapodivná hmota která tyto nařízení produkuje mě neustále překvapuje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist