https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/np-sumava-ve-stredu-spusti-registraci-na-splouvani-teple-vltavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NP Šumava ve středu spustí registraci na splouvání Teplé Vltavy

2.4.2024 11:13 (ČTK)
Splouvání Vltavy.
Splouvání Vltavy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | npsumava.cz
Šumavský národní park spustí ve středu registraci na splouvání Teplé Vltavy mezi Soumarským mostem a Pěknou. Podmínky pro zdolání úseku řeky, který vede krajinou s přísnějším režimem ochrany, se proti minulému roku nemění. Park registrační systém otevře ve středu v 9:00. ČTK to řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
 

"Tedy základním pravidlem bude výška hladiny řeky v daný den a k tomu odpovídající počet lodí, které mohou splout v dané hodině. Splouvat bude možné v květnu o víkendech a svátcích a od června do konce října každý den, pokud to výška hladiny dovolí,“ uvedl koordinátor splouvání Teplé Vltavy Vladimír Dvořák.

Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů. Pokud je stav vody do 61 centimetrů, plavidla musí doprovázet průvodce. Bez něj smí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně maximálně 63 lodí. U hladiny nad 61 centimetrů může denně na řeku 180 plavidel. Na řeku smí pouze kajaky a kánoe.

Úsek Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a Pěknou, podléhající přísnějšímu režimu ochrany, měří 16 kilometrů. V minulosti sjížděli vodáci řeku bez omezení. Regulaci zavedl návštěvní řád národního parku kvůli tomu, že nadměrný provoz lodí může ovlivnit populaci perlorodky.

"Teplá Vltava v úseku mezi Soumarským mostem a Pěknou je klíčovým úsekem, kde se zatím ještě daří kriticky ohroženému mlži perlorodce říční. V rámci dlouhodobého projektu každoročně posilujeme tuto populaci několika stovkami mladých perlorodek, odchovaných polopřirozeným způsobem. Takto populaci posilujeme už tři roky a z našeho kontinuálního monitoringu je zřejmé, že tyto výsadky jsou úspěšné," uvedla krajinná ekoložka Eva Zelenková.

Cena za splouvání je stejná jako v minulém roce. Při on-line rezervaci je poplatek 600 Kč za loď, kdo přijede rovnou na místo bez předchozí registrace, uhradí 700 Kč.

Loňské počasí splouvání příliš nepřálo. Kvůli nedostatku vody platil 95 dní zákaz. Šlo o jednu z nejhorších sezon v historii, kdy Teplou Vltavu loni splulo 1537 lodí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

28.6.2024 05:48
Vysadily se do Vltavy perlorodky......
KOlikpak se zaplatí za vykoupání v řece.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

28.6.2024 05:48
Vysadily se do Vltavy perlorodky......
KOlikpak se zaplatí za vykoupání v řece.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist