https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nss-potvrdil-pokutu-100.000-korun-pro-klatovy-za-srouby-v-kmenech-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud potvrdil pokutu 100 000 korun pro Klatovy za šrouby v kmenech stromů

15.12.2023 01:00 (ČTK)
Pokutu v roce 2018 uložila městu ČIŽP, loni rozhodnutí potvrdil Městský soud v Praze. Narušení kmenů může ovlivnit další růst a vitalitu stromů. Podle soudu se navíc snížila původní společenská funkce dřevin, redukovaných na zábavní atrakci. Ilustrační foto
Pokutu v roce 2018 uložila městu ČIŽP, loni rozhodnutí potvrdil Městský soud v Praze. Narušení kmenů může ovlivnit další růst a vitalitu stromů. Podle soudu se navíc snížila původní společenská funkce dřevin, redukovaných na zábavní atrakci. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil rozhodnutí o pokutě 100 000 korun pro město Klatovy za poškození stromů při budování lanového centra. Zásah se týkal 11 vzrostlých stromů v parku Mercandinovy sady, konkrétně dubů, jasanů, javoru a lípy. Firma, která lanové centrum pro město zhotovovala, umístila do kmenů šrouby. Rozhodnutí NSS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.
 

"Rozhodnutí ještě neznáme. Až ho dostaneme, tak ho prostudujeme a podle jeho obsahu zareagujeme," řekl místostarosta Klatov Václav Chroust (ODS). Město podle něj nic neporušilo, podobný postup volila i jiná města.

Pokutu v roce 2018 uložila městu Česká inspekce životního prostředí, a to za přestupek podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Loni rozhodnutí potvrdil Městský soud v Praze, podle kterého šlo o poškození dřevin rostoucích mimo les. Narušení kmenů může ovlivnit další růst a vitalitu stromů. Podle soudu se navíc snížila původní společenská funkce dřevin, redukovaných na zábavní atrakci.

Město podalo ještě kasační stížnost, avšak neuspělo. NSS poukázal na to, že existují i šetrnější technologie upevnění, které by stromy natolik neohrozily.

"Argumentuje-li stěžovatel v kasační stížnosti, že smyslem městského parku je jeho užívání obyvateli, a nikoli ochrana vedená cílem oddělit lidi a stromy, stěžovatelův argument o větší atraktivitě parku a zvýšení jeho návštěvnosti může jen stěží obhájit popsané zásahy do kmenů zdravých stromů, které navíc bylo možné provést s využitím jiných, šetrnějších technologií upevnění, které by zdravotní stav stromů nenarušily v takové míře," stojí v rozhodnutí NSS.

Soud se vyjádřil i ke společenské funkci stromů. Zmínil, že dřeviny ovlivňují životní prostředí člověka, přispívají ke snižování prašnosti, tlumení hluku či zlepšování mikroklimatu. Mezi společenské funkce patří také funkce estetická, včetně působení dřevin na krajinu, ale i ráz urbanizovaného prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

16.12.2023 18:20
To jsem moc rád, že ta pokuta nakonec padla! Když jsem ty navrtané stromy uviděl prvně, myslel jsem, že jsem ve městě u debilů, kteří nemají elementární ponětí o parku, stromech a chování k nim! A ještě se odvolávají až do nejvyššího patra, navíc s argumentací hloupého dítěte. Ostuda!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.12.2023 20:43 Reaguje na Jindřich Duras
Přesně tak!
Odpovědět
os

orb slavík

17.12.2023 18:19 Reaguje na Jindřich Duras
Máte naprostou pravdu.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

18.12.2023 09:45 Reaguje na Jindřich Duras
hlavně že byl v Klatovským deníku nedávno pěkný článek o parku,
i o tom kolik stromů se muselo nahradit a kolik je ještě vlivem
klimatické změny poškozeno
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist