https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nutrie-ve-zline-nici-brehy-lide-nerespektuji-zakaz-krmeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nutrie ve Zlíně ničí břehy, lidé nerespektují zákaz krmení

18.4.2024 18:54 | ZLÍN (ČTK)
Nutrie
Nutrie
Foto | fra298 / Flickr
Město Zlín se potýká s přemnoženými hlodavci, zejména nutriemi, které ničí břehy. Snahu magistrátu o snížení populace především nutrií a potkanů dlouhodobě narušují lidé, kteří nerespektují zákaz krmení, sdělil ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer.
 

"Podle statistik Odboru životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína se populace těchto škůdců neustále zvětšuje, což má negativní dopad na životní prostředí a bezpečnost obyvatel. Situace je nestálá především ve východní části města, konkrétně v Bartošově čtvrti, kam jezdí strážníci městské policie nejčastěji," uvedl mluvčí.

"Odbor životního prostředí ve spolupráci s městskou policií aktivně provádí odchyt nutrií a likvidaci potkanů už od roku 2008, avšak s omezeným úspěchem. V poslední době se stal hlavním problémem pravidelný přísun potravy, který komplikuje úsilí o kontrolu populace škodlivých druhů," uvedl náměstek primátora Vojtěch Volf (KDU-ČSL).

V roce 2022 se podařilo odchytit 34 nutrií, loni pouze šest zvířat a letos žádné. "Důvodem je i fakt, že nutrie si hloubí úkryty přímo v březích, což strážníkům ztěžuje přístup," uvedl mluvčí. Řešení problému podle Volfa vyžaduje také spolupráci obyvatel. "Osvěta a informovanost veřejnosti o škodlivosti krmení invazivních druhů je klíčová pro zmírnění této situace," uvedl Volf. Odbor životního prostředí varuje také před nevhodným krmením vodního ptactva, což má negativní dopad na ekosystém a zdraví ptáků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

18.4.2024 20:07
Každý ekologista podporuje to, co škodí přírodě. Jedno zda se podporuje brouk, kormorán nebo nutrie. Hlavňe že to škodí.
Odpovědět

Radek Čuda

19.4.2024 13:47 Reaguje na Michal Ukropec
Tady bych si tipnul, že to krmení za nějakými ekology moc nejde ... prostě lidi viděj roztomilou nutrii, tak jí něco hodí. Fajn zábava při procházce s prcky.
Akorát to holt tak fajn zábava v reálu není.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

21.4.2024 11:25
Úzká nora v hliněném břehu je zničený břeh?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist