https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nymburk-bude-financne-podporovat-kastrace-kocek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nymburk bude finančně podporovat kastrace koček

26.2.2021 00:16 | NYMBURK (ČTK)
"Tisíce bezprizorních koťátek mají to štěstí, že se ocitnou v některém z útulků a dostanou tak šanci na lepší život. Jiná ale laskavou péči člověka nikdy nepoznají a přicházejí o život pod koly aut či v důsledku strádání a nemocí," uvedla mluvčí.
"Tisíce bezprizorních koťátek mají to štěstí, že se ocitnou v některém z útulků a dostanou tak šanci na lepší život. Jiná ale laskavou péči člověka nikdy nepoznají a přicházejí o život pod koly aut či v důsledku strádání a nemocí," uvedla mluvčí.
Nymburk schválil program podpory kastrace koček. Díky programu by se měl snížit počet toulavých koček ve městě. Důvodem k zavedení finanční podpory je také povinnost města postarat se o toulavé psy a kočky, kterou přímo ukládá zákon, informovala mluvčí radnice Pavla Kukalová.
 

Výše poskytovaného finančního daru je 400 korun na kocoura a 600 korun na kočku. Dar pokryje pouze část nákladů na kastraci. "Podle našich informací kastrace kocoura stojí zhruba 500 Kč a více, kastrace kočky 1000 korun a více," uvedla Kukalová.

Poskytnutí finančního daru je možné na základě podané žádosti, k níž bude přiložen doklad o kastraci. Dar bude poskytnut pouze občanům města. Žadatel o podporu musí předložit originál dokladu o uhrazení platby za veterinární úkon, tedy kastraci kočky. Na dokladu nesmí chybět datum zákroku a pohlaví kastrovaného zvířete. Jeden žadatel může za kalendářní rok požádat o příspěvek na kastraci pěti zvířat.

"Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, předpokládáme, že by program mohl být populární. V minulých letech začalo finančně podporovat kastraci koček třeba město Poděbrady," řekla místostarostka Stanislava Tichá (Nymburk s klidem).

Program bude fungovat od 3. února. Žádost najdou zájemci na webu města v sekci dotace a granty. "Zabráníme tak starostem s přemnožením koček bez domova, ale především utrpení toulavých zvířat," uvedla Tichá.

Nekastrovaná toulavá kočka může mít podle Kukalové v průměru šest potomků dvakrát ročně. Za svůj život tak přivede na svět kolem 100 koťat. "Tisíce bezprizorních koťátek mají to štěstí, že se ocitnou v některém z útulků a dostanou tak šanci na lepší život. Jiná ale laskavou péči člověka nikdy nepoznají a přicházejí o život pod koly aut či v důsledku strádání a nemocí," uvedla mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

26.2.2021 00:39
Ten počet sto mladých od jedné toulavé kočky je silně teoretický a je hodně vzdálen od reality. Jednak na sídlišti toulavá kočka nemá obvykle tolik potravy, aby odchovala tak početný vrh a za druhé se venkovní kočky nedožívají tak vysokého věku jako kočky v domácnosti. Jako příklad mohu uvést sourozence našeho kocourka, který je nalezenec. Pochází z vrhu čtyř koťat a do tří let se venku nepohyboval už žádný jeho sourozenec.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.2.2021 07:25
Toto je rozumné řešení i z jiného důvodu a tím je, že volně žijící kočky mají na svědomí značnou část vymírání druhů. Tímto řešením se jich na volno bude pohybovat méně a budou tak méně škodit.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.2.2021 09:16 Reaguje na Lukáš Kašpárek
V Ostravě Porubě podobný program běží už dlouhé roky. Toulavé kočky se po kastraci vypustí na původní lokalitu, protože přispívají k redukci nežádoucích hlodavců. Bohužel redukují i ptactvo.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.2.2021 13:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No a bohužel nejen ptactvo. Ale je to těžké no. Takové věci se řeší složitě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist