https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-kterak-se-v-bruselu-zabydleli-tropicti-ptaci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Kterak se v Bruselu zabydleli tropičtí ptáci

20.11.2023 08:12 | BRUSEL (ČTK)
Alexandr malý
Alexandr malý
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V rušné bruselské čtvrti Flagey si můžete být jisti dvěma věcmi: lidé budou stát frontu na hranolky v restauraci Frit Flagey a opodál budou sezobávat drobky holubi. Ale o pár set metrů dál se za soumraku odehrává scéna, která je výrazně méně belgická, napsal list The New York Times.
 

Na strom u rybníka se slétají stovky zářivě zelených papoušků, které si spíše spojujeme s tropy západní Afriky nebo Indie než s šedivým, upršeným Bruselem. Přes noc tam podřimují, strom se díky nim zbarví do jasnějšího odstínu zelené, a za svítání odlétají.

Počet papoušků druhu alexandr malý (Psittacula krameri) se v Bruselu zvýšil z několika málo kusů v 70. letech 20. století na dnešních zhruba deset tisíc. Stali se tak po holubech a vrabcích jedním z nejběžnějších ptáků v Bruselu.

Vzhledem k tomu, že se populace volně žijících papoušků rozrostla, a to nejen v Bruselu, ale také v Londýně, Paříži a více než stovce dalších evropských měst, snaží se vědci pochopit, jak se ptáci pocházející z tropů mohli ocitnout a rozšířit v místním chladném podnebí.

Jedním z vysvětlení přítomnosti tisíců papoušků, kteří dnes žijí v Bruselu, je, že jde o potomky mnohem menší skupiny ptáků, kteří byli v 70. letech 20. století vypuštěni z malé zoologické zahrady a zábavního parku Meli Park Heysel ve městě. Podle místních pověstí vypustil ředitel zoologické zahrady Guy Florizoone ptáky, protože chtěl městu dodat trochu zářivějších barev.

"Počátkem bruselské populace bylo bezpochyby vypuštění několika desítek ptáků ze zoologické zahrady," řekl Diederik Strubbe, vědec zabývající se životním prostředím na Gentské univerzitě v Belgii, který zkoumal papouščí populaci v rámci své doktorské práce.

Nyní osmdesátiletý Guy Florizoone potvrdil, že počátkem 70. let vypustil 40 až 50 papoušků v rámci experimentu, který nazval "Ptáci na svobodě", aby je návštěvníci mohli vidět venku. Většina papoušků se podle něj do zoo vrátila; několik ale na svobodě zůstalo.

Sám je ale přesvědčený, že jeho experiment má jen malou souvislost s obrovským nárůstem populace papoušků v Belgii a celé Evropě včetně Británie. "Není možné, aby takové množství papoušků přeletělo kanál La Manche," řekl. "Toho nejsou schopní."

Nárůst populace papoušků v Evropě podle něj urychlilo teplejší počasí v Evropě, což potvrdil i projekt ParrotNet na univerzitě v anglickém Kentu, který zkoumá úlohu papoušků v ekosystémech.

Kromě mírnějších zim papoušci těží z nedostatku predátorů a bohatých zásob potravy ve městech, jako je Brusel, uvedli ornitologové. "Městské oblasti jsou jako restaurace s otevřeným bufetem zdarma," řekl Diederik Strubbe.

Některým lidem může připadat hejno tropických ptáků v Bruselu nepřirozené a znepokojivé. Patří mezi ně i novinář Jimmy Foucault. "Tenhle ptačí druh v Belgii - je to prostě divné," řekl.

V Bruselu však žijí harmonicky s ostatními druhy, protože město zachovalo staré stromy, které jsou ideální pro ptáky hnízdící v dutinách, jako jsou papoušci, řekl Jean-Yves Paquet, ředitel organizace Natagora, která se zaměřuje na ochranu životního prostředí v Bruselu.

"V podstatě je tu dost místa pro všechny," řekl a dodal, že úřady požádaly veřejnost, aby ptáky nekrmila, ale jinak se nijak aktivně nesnaží omezit růst jejich populace.

Přítomnost krásných, volně žijících zvířat může mít pozitivní vliv na duševní zdraví, řekl Jim Groombridge, předseda sítě ParrotNet a profesor biologické rozmanitosti na univerzitě v Kentu.

Zatímco někteří lidé papoušky milují, jiní je považují za hlučné a otravné. Když se usídlili před bývalým velitelstvím NATO v Bruselu, rušili úředníky natolik, že vyzkoušeli celou řadu metod, jak je přimět, aby se přesunuli jinam. Mimo jiné jim z reproduktorů umístěných mezi stromy pouštěli nahrané hlasy sokolů a jestřábů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

20.11.2023 15:24
No, ono je to nejenom o podnebí, ale i možnosti dostupné potravy, že.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.11.2023 16:19
No nevím! Tam ta nepůvodnost nevadí? Oni potravně nekonkurují těm původním druhům? Neubírají těm původním i hnízdní možnosti a neničí jim třeba hnízda,
vejce a mláďata? Kdysi bratr papoušky choval a umí se k ostatním ptákům dost neurvale chovat. Menší druhy vyháněli od potravy a vyházeli jim i vejce
a mláďata z hnízda, když ho chtěli pro sebe. Nedělají totéž i tam?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.11.2023 16:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud ti papoušci zabírají hnízdiště, tak nejspíše kavkám, vránám a holubům. To je celkem chvályhodné.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.11.2023 19:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
zabírají dutiny i třeba netopýrům. V Evropě jsou řazeni k invazním druhů, co se smí střílet.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

28.11.2023 20:04 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ako môže 40 cm vták zabrať dutiny maličkým netopierom ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.11.2023 10:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Papoušek je doupný pták, kdežto vámi jmenované druhy hnízdí
mimo holubů v otevřených hnízdech. Ti ale dávají přednost
půdám a do dutin stromů nelezou mimo holuba doupňáka, který
tam určitě nežije a který už je dnes vzácností díky predaci kunami.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.11.2023 16:34
Ve Stuttgartu žije populace amazoňanů velkých. Ti by mi za barákem nevadili. Ostatně ani ti alexandři malí. Pořád lepší tihle migranti než to, co se k nám cpe z Afriky a Středního východu.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

21.11.2023 04:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
antimultikulti welcome Šeděnko, souhlasím s tebou !!!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.11.2023 19:04
U nás polovolně hnízdí na několika místech papoušek mniší.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.11.2023 11:43 Reaguje na Slavomil Vinkler
Místní sadaři z nich musí mít ohromnou radost.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

28.11.2023 20:07
Tak ešte Nestor kea a vlastníci aut sa môžu rozlúčiť so stieračmi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist