Obama: Máme zodpovědnost za budoucnost planety, musíme jednat
"Jsme první generace, která vážně pociťuje důsledky změn klimatu, a poslední, která ještě může běh událostí citelně ovlivnit," řekl v emotivním projevu Obama. Mimo jiné vykreslil před posluchači vizi budoucnosti v případě, že by se lídři k žádným zásadním činům neodhodlali. Podle něj by to znamenalo, že některé země by skončily pod hladinou oceánu, jiné by trpěly katastrofálními povodněmi, suchy a neúrodou.
Americký prezident rovněž upozornil, že nečinnost by mohla způsobit uprchlickou vlnu, v níž by zoufalí lidé museli prchat z nejvíce postižených států.
Podle Obamy je třeba, aby státy přišly s jasnými a ambiciózními závazky snižování emisí skleníkových plynů, které by se pravidelně aktualizovaly.
Jednotlivé země musejí dostat možnost, aby si v boji s klimatickými změnami zvolily svou vlastní cestu, uvedl na konferenci OSN v Paříži čínský prezident Si Ťin-pching. Podle něj právě zahájeným summitem úsilí zúčastněných zemí teprve začíná a zodpovědnost musejí převzít všichni, protože změny klimatu ohrožují celé lidstvo.
"Vyzývám všechny země, a ty rozvíjející se zvláště, aby přijaly větší zodpovědnost," uvedl čínský prezident. Zdůraznil ale také, že závazky na snižování emisí skleníkových plynů musí být rozděleny spravedlivě.
reklama

Spolek Klimatická žaloba podal stížnost do Štrasburku, státu vyčítá pasivitu
Červený řekl, že nepopírá klimatickou změnu, chce ji ale řešit racionálně
Americká agentura EPA čelí žalobě kvůli otázce škodlivosti skleníkových plynů