https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-dostanou-pet-miliard-na-kanalizace-cistirny-a-zdroje-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce dostanou pět miliard na kanalizace, čistírny a zdroje vody

11.4.2023 17:01 | PRAHA (ČTK)
Pražská čistírna odpadních vod na Císařském ostrově.
Pražská čistírna odpadních vod na Císařském ostrově.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Obce dostanou od ministerstva životního prostředí pět miliard korun na 162 vodohospodářských projektů. Úřad tyto projekty minulý měsíc schválil ve čtyřech dotačních výzvách, které spustil loni, a je mezi nimi výstavba 15 úpraven vody, čtyř desítek čistíren odpadních vod, navýšení kapacity 14 současných čistíren a vybudování téměř 400 kilometrů kanalizace.
 

"Dokončení schválených projektů bude do budoucna znamenat zlepšení kvality a zvýšení množství dodávané pitné vody pro takřka sedmdesát tisíc obyvatel Česka," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Peníze půjdou například na revitalizaci pěti vodních zdrojů v lokalitě Machnín na Liberecku, kde vlivem sucha a rozšíření nedalekého polského hnědouhelného dole Turów klesá hladina místních zdrojů vody. Rekonstrukce tamní úpravny vod má podle úřadu navýšit objem pitné vody hlavně pro obce Václavice, Horní Vítkov a Dolní Vítkov.

Podpora na schválené projekty poputuje z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), financovaného z evropských fondů. Podle Hladíka od spuštění programu v roce 2007 bylo jeho prostřednictvím podpořeno více než 3000 vodohospodářských projektů za téměř 70 miliard korun a s takto rozsáhlými investicemi se počítá i v novém programovém období.

Míra podpory na vodohospodářské projekty dosahuje u zmíněného programu až 70 procent. "Obcím do 2000 obyvatel, které by jinak na dotace nedosáhly pro nedostatek vlastních finančních prostředků, jsme nabídli navíc možnost čerpání zvýhodněné půjčky určené právě na dofinancování vodohospodářských projektů, téměř 800 milionů korun si rozdělilo 78 obcí," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Do poloviny letošního roku chce ministerstvo spolu s fondem vyhlásit trojici nových výzev týkajících se přístupu k vodě a udržitelného hospodaření s vodou. Hladík uvedl, že se opět zaměří na budování zdrojů pitné vody, úpraven vody a vodovodů a podporu výstavby čistíren odpadních vod a kanalizací.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

11.4.2023 19:04
Prostě jedině díky velmi vysokým daním máme dostatek prostředků, aby se všechno dotovalo. A kdo nečerpá, ať neinvestuje, popřípadě ať zkrachuje.
Odpovědět
va

vaber

12.4.2023 09:01
proč obce dostávají peníze na zdroje vody?
kanalizace a čistírny je veřejný zájem ,ale zdroje vody, proč? stejně nutně potřebujeme jídlo,záchod ,energie ,spánek ,
to ať si zaplatí občané ,
brzy se bude dávat na stavbu domu,nábytek ,auto
to už bude ten pravý kapitalistický komunizmus
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

27.5.2023 21:45
U nás mají taky v plánu vybudovat čističku pro celou obec, ale kdy to bude, to nikdy neví. Zatím máme všichni u domu septik nebo čističku. Taky bychom tady potřebovali odpady nějak předělat, protože se nám dost často stává, že se odpad ucpe. Pokaždé na to stačil krtek, ale minulý měsíc už nic nepomohlo a museli jsme si pozvat firmu na čištění kanalizací https://frydl-servis.cz/odpady-kanalizace/ , tak teď snad bude klid.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist