https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-postizene-tornadem-budou-spolupracovat-pri-obnove-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce postižené tornádem budou spolupracovat při obnově zeleně

4.8.2021 01:25 | BŘECLAV/HODONÍN (ČTK)
Obce na Břeclavsku a Hodonínsku poničené červnovým tornádem budou při obnově zeleně na svém území postupovat společně. Pomáhat jim budou odborníci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, která sídlí v nedaleké Lednici, informovala břeclavská radnice.
 

Na území 26 kilometrů, kterým se na konci června prohnalo tornádo o síle F4, zůstaly poničené tisíce stromů, velká část z nich zdobila veřejná prostranství uvnitř obcí. Právě tam ale bude muset jejich obnova počkat nejdéle. "Hrušky mají zájem o celkovou koncepci obnovy zeleně v obci, nejdříve je ale třeba obnovit technickou infrastrukturu, především elektrické a plynové vedení," uvedla starostka Hrušek Jana Filipovičová (za KDU-ČSL).

Stejná situace je také v ostatních postižených obcích. První výsadby se proto pravděpodobně uskuteční v okolí obcí, v poškozených parcích a parkových lesích. Prostranství uvnitř obcí budou osázena teprve po zpracování projektové dokumentace. Převážná většina z nich je proto naplánovaná až na příští rok.

Kromě samotné výsadby je pro obce zásadní také následná péče o zeleň.

"Při vypisování dotačního titulu na obnovu zeleně budeme apelovat na ministerstvo pro místní rozvoj, aby součástí podpory byla i následná péče. Je snadné zasadit, složitější je ale zvládnout zalévání," uvedl místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

Tornádo se prohnalo přes území dlouhé 26 kilometrů na Břeclavsku a Hodonínsku večer 24. června, provázela jej silná bouře s krupobitím. Zničeno bylo přes 1200 domů, více než 180 bylo následně nutné strhnout, šest lidí při tornádu zemřelo, desítky utrpěly zranění.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

4.8.2021 10:41
pokud si na jižní Moravě budou myslet, že jediná zeleň na které záleží je ta před domem a vinice za barákem, tak se nic nezmění.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist