https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/objevujte-vyznamne-stromy-prahy-je-to-krasa-i-historie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Objevujte významné stromy Prahy: je to krása i historie

31.3.2014 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hluboce brázditý kmen se ve výšce 2,5 metrů dělí na dvě obrovské větvě nesoucí korunu.
Hluboce brázditý kmen se ve výšce 2,5 metrů dělí na dvě obrovské větvě nesoucí korunu.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Uprostřed pole kousek od pražské Vinoře stojí pozoruhodný strom. Je to topol bílý, kterému se také říká linda. Obvod kmene je úctyhodných 668 cm, což z tohoto topolu dělá v Praze strom s nejmohutnějším kmenem. Hluboce brázditý kmen se ve výšce 2,5 metrů dělí na dvě obrovské větvě nesoucí korunu. V seznamu pražských památných stromů má pořadové číslo 108. Krásných a zajímavých stromů je v Praze ale mnohem víc. V právě probíhající soutěži Objevme významné stromy je jich vytipováno již přes dvě stovky. Jsou mezi nimi mnohdy zapomenuté stromy, které nesou důležitá poselství naší historie.
 

Takřka znovu objevena byla například Ústřední Lípa republiky na Petříně, která tam byla zasazena v bouřlivém roce 1968 čelními představiteli pozdějšího sdružení přátel přírody TIS. Výsadba lípy odstartovala sázení tisíce stromů republiky v celém tehdejším Československu. Lípy byly vysazovány na počest 50. let od vzniku samostatné ČSR. Další lípy republiky můžeme díky vzpomínkám a sdílnosti pamětníků najít například ve Vinoři, na sídlišti Novodvorská na Praze 4 či na Bílé hoře na Praze 6.

„Lípy před naší školou byly vysazeny při stromkových slavnostech 28. března 1908. Za přítomnosti veškerého žactva a davu občanů, včetně starosty a faráře je zasadily děti z páté třídy“, odůvodnila návrh na zařazení skupiny lip mezi významné stromy starostka MČ Praha – Slivenec Jana Plamínková. Podle ní je nejkrásnějším stromem ve Slivenci velký a rozložitý jírovec maďal na místním hřbitově.

Znovuobnovení tradice stromkových slavností, přerušených komunistickým režimem, připomíná další pozoruhodný strom, kterým je Hrušeň tisíciletí na Vyšehradě. Ta byla slavnostně vysazena v předvečer prvního dne stromů, který se u nás opětovně slaví od 20. října 2000. „Hrušeň, která je genetickým potomkem prastaré památné hrušně u Turnova, vysadil botanik Václav Větvička, dřevosochař Martin Patřičný, ministr zemědělství Jan Fencl a obyvatelé obce Bělá,“ říká Drahomíra Kolmanová ze správy Národní kulturní památky Vyšehrad.

Početnou Alejí Evropské unie je možné projít v centrálním parku na pražských Stodůlkách. Krásné platany zde vysadili velvyslanci zemí EU během Evropského dne v Praze dne 9. 5. 2000 a následně ještě před referendem vstupu ČR do EU 28. 5. 2003.

Úplnou úrodu významných stromů pak můžeme najít na pražském Zličíně. Na území této městské části je možné potkat Lípu svobody, Lípu u křížku, Lípu republiky, Lípu tisíciletí, Lípu Evropské unie a dokonce i Lípu sousedství. Je vidět, že v některých městských částech si stromů opravdu považují a jdou všem ostatním dobrým příkladem.

Soutěž Objevme významné stromy byla vyhlášena na konci loňského roku a v celopražské databázi jsou umístěny jen ty nejpozoruhodnější stromy z desítek návrhů, které obyvatelé Prahy poslali. Za pátrání navrhovatelé obdrží hodnotné knihy o přírodě.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist