https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obora-jelenice-na-opavsku-je-uzavrena-mesta-se-obrati-na-soud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obora Jelenice na Opavsku je stále uzavřená, města se obrátí na soud

8.3.2021 09:40 | VÍTKOV/HRADEC NAD MORAVICÍ (ČTK)
Oborou vede frekventovaná trasa využívaná hojně cyklisty a turisty. Ilustrační foto
Oborou vede frekventovaná trasa využívaná hojně cyklisty a turisty. Ilustrační foto
Foto | Babette Landmesser / Unsplash
Obora Jelenice na Opavsku je stále uzavřená. Krajský soud v Ostravě ale loni v listopadu rozhodl, že ji má vlastník, společnost Opavská lesní, veřejnosti zpřístupnit. Města a obec Vítkov, Hradec nad Moravicí a Březová, která proti znepřístupnění veřejnosti bojují, chystají další právní kroky. Obrátí se znovi na soud, sdělila starosta Vítkova Pavel Smolka. Oborou vede frekventovaná trasa využívaná hojně cyklisty a turisty. Firma pořádající komerční lovy usiluje o uzavření kvůli údajnému rušení zvěře. Správní náměstek Opavské lesní Tomáš Bittner se k tomu zatím nevyjádřil.
 

Krajský soud v Ostravě v listopadu rozhodl, že společnost Opavská lesní musí znovu zpřístupnit turistům průchod a cyklistům průjezd oboru Jelenice v údolí řeky Moravice na Opavsku. Firma si ale podala kasační stížnost a Nejvyšší správní soud také požádala o odklad vykonatelnosti rozhodnutí ostravského soudu. "O kasační stížnosti soud ještě nerozhodl. Zamítl ale žádost o odložení otevření. Obora tak má být do vyřešení kasační stížnosti veřejnosti přístupná," řekl Smolka.

Dodal, že podle opakovaných zjištění je obora uzavřená. Opavská lesní rozhodnutí soudů dosud nerespektovala. "Připravujeme další právní kroky. Obrátíme se znovu na soud, který by měl otevření nařídit. Pak by bylo možné vymáhat i případné sankce," řekl.

Podle Bittnera Opavská lesní argumentuje především tím, že oborou oficiálně nevede turistická trasa ani cyklostezka. S tím Smolka souhlasí, ale podle něj jen proto, že trasa byla z iniciativy firmy před lety přeložena na opačný břeh řeky, kde je mnohem horší terén a pro rodiny s dětmi je místy neschůdná a nesjízdná. "Správnost a zákonnost rozhodnutí ve věci samé pak necháme podrobit přezkumu kasačního soudu. Do rozhodnutí o kasačním stížnosti se k věci více vyjadřovat nebudeme," uvedl Bittner.

Zákaz vstupu do obory vydal jako obecné opatření Městský úřad ve Vítkově. Krajský soud v Ostravě opatření zrušil. Případná kasační stížnost proti tomuto rozhodnutí ale nemá odkladný účinek.

Starosta Vítkova Smolka rozhodnutí uvítal. "Je vidět, že spravedlnost ještě existuje. Veřejné blaho je nad soukromým zájmem," řekl. Dodal, že nejprve vznikla cyklostezka a průchod územím, až potom obora. "Od začátku věděli, že oboru budou provozovat s tímto břemenem," uvedl starosta.

Obora Jelenice byla vybudována na místech původní panské obory, která byla zrušena v roce 1898. Spor o průchod a průjezd oborou vedou majitelé se zástupci okolních obcí od loňského jara. Petici proti uzavření podepsalo od začátku března přes 1000 lidí. Opavská lesní, která v oboře pořádá komerční lovy, ji zavřela celoročně. Oboru začala firma stavět na pozemcích pronajatých od Lesů ČR. Zkolaudovala ji v roce 2001, od roku 2018 pozemky Opavská lesní vlastní.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

8.3.2021 12:55
A to jsem si myslela, že prodej státních lesů není ve státním zájmu. A naopak by stát měl vykupovat půdu i les od soukromých vlastníků.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.3.2021 15:30 Reaguje na Katka Pazderů
Ale, ale, když ten stát je špatný hospodář, jak nám pravili představitelé předlistopadových demokratů (většinou členové a předsedové organizací KSČ v podnicích a ústavech AV a pod., jako Vladimír Dlouhý). Vždyť on tu oboru zprivatizoval ...
Ale máte pravdu, stát by měl vykupovat půdu i lesy od soukromých vlastníků, oni totiž nejsou ani špatní hospodáři, jsou jen kořistníky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.3.2021 16:41 Reaguje na Jiří Daneš
To, co provádí Lesy ČR na státních pozemcích, má do optimálního hospodaření hodně daleko.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.3.2021 16:16 Reaguje na Katka Pazderů
Ve státním zájmu jistě ne. Ale jsou i jiné zájmy. Bližší. Některým ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist