https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-opavska-protestuji-proti-uzavreni-obory-jelenice?fbclid=IwAR1kg2UNhY02AXqlhkR-rCCUtCKtQOnJBZ4V6GduIka5hKtQyi3CjHyn-ws
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Opavska protestují proti uzavření obory Jelenice

17.3.2020 00:15 (ČTK)
Obyvatelé části Opavska protestují proti plánovanému uzavření obory Jelenice (na snímku) v údolí řeky Moravice vyhledávaném turisty.
Obyvatelé části Opavska protestují proti plánovanému uzavření obory Jelenice (na snímku) v údolí řeky Moravice vyhledávaném turisty.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé části Opavska protestují proti plánovanému uzavření obory Jelenice v údolí řeky Moravice vyhledávaném turisty. Petici podepsalo od začátku března už více než 1000 lidí. Oboru chce celoročně uzavřít společnost Opavská lesní, která v ní provozuje komerční lovy. Proti je ale vedení radnice ve Vítkově či ochránci přírody z Hnutí Duha. Vyplývá to ze zjištění novinářů.
 

"Jsme zásadně proti omezení průchodu oborou Jelenice. Obora v těchto místech vznikla v době, kdy tam vedla oficiální cyklostezka a chodili tam běžně turisté. Tehdy to nikomu nevadilo. Ani provozovateli společnosti Opavská lesní, která tam byla v nájmu. Takže 20 let zvěři lidé nevadili, tak nevidím důvod oboru dnes veřejnosti uzavírat," řekl starosta Vítkova Pavel Smolka (SNK).

Oboru začala Opavská lesní stavět na pozemcích pronajatých od Lesů ČR. Zkolaudovala ji v roce 2001. V roce 2018 se majitelům podařilo pozemky směnit a stali se vlastníky obory. Předsedou představenstva firmy je podnikatel Jindřich Grosser. Jeho vyjádření se novinářům nepodařilo získat. Správní náměstek společnosti Tomáš Bittner jen řekl, že se ke kauze vyjadřovat nebude. "Nechci nějakým vyjádřením ovlivňovat správní orgán v jeho rozhodování," řekl pouze.

Úřady se záměrem privátní společnosti veřejnosti uzavřít téměř 300 hektarů lesních pozemků v údolí řeky Moravice zabývaly už několikrát. Odbor výstavby, územního plánování a životního prostředí vítkovské radnice požadavek nejprve zamítl. Firma se odvolala ke krajskému úřadu a tamní úředníci uzavření schválili. Nyní se tím odbor radnice zabývá znovu a přijímá případné výhrady všech účastníků řízení. V polovině dubna by měl rozhodnout. "Nějaké připomínky jim předáme už nyní. Kdyby uzavření obory povolili, odvoláme se," uvedl starosta.

Dodal, že pro obyvatele Vítkova i dalších měst a obcí v okolí je zachování průchodnosti frekventované trasy důležité. To potvrzuje i Karel Melecký, který inicioval podpisovou akci za zachování přístupu. Podle něj ji podepsalo už více než 1000 lidí. "Historie obory je doprovázena tím, že má vše sloužit k ochraně zvěře a přírody. Skutečnost je ale jiná. Je určena k intenzivnímu chovu zvěře a pro celoroční komerční lov," řekl Melecký. Podle něj je nepřijatelné, aby byla obora uzavřena. "Soukromý zájem podnikatele nesmí být nadřazen ochraně přírody a garanci volného pohybu v přírodě," řekl.

Obora Jelenice byla vybudována na místech původní panské obory, která byla definitivně zrušena v roce 1898. Součástí stavebního povolení byla i povinnost zachovat její průchodnost. "Úplné omezení vstupu by bylo naprosto výjimečné i v kontextu režimu jiných obor, kde dochází k omezení vstupu veřejnosti pouze v době říje či v nočních hodinách," řekl Michal Feller z Hnutí Duha.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
David Moravec
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist