https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obzalovany-ze-zalozeni-pozaru-v-c.svycarsku-bude-docasne-v-psychiatricke-peci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obžalovaný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude dočasně v psychiatrické péči

27.5.2024 10:34 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obžalovaný Jiří Lobotka, jemuž obžaloba klade za vinu založení největšího lesního požáru v historii ČR, bude dočasně umístěn na vězeňskou psychiatrii. Zůstává tak ve vazbě. Na oddělení mu budou postupně snižovat medikaci. Soudní znalci uvedli, že je utlumen, je však schopen, ač omezeně, vnímat hlavní líčení. Soud v Ústí nad Labem dnes odročil hlavní líčení na neurčito.
 
Muži za obecné ohrožení a poškození cizí věci hrozí až 15 let vězení. Lobotka zapálení požáru v národním parku České Švýcarsko v roce 2022 popírá. Přiznal vinu jen v případě menších požárů na Děčínsku. Soud zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl. Muž působil při hlavním líčení zmateně, proto si soud vyžádal posouzení jeho psychického stavu.

V důsledku medikace není podle soudce Romana Felzmanna možné, aby se obžalovaný účastnil hlavního líčení. V soudním procesu tedy nyní nelze pokračovat, dodal. Zároveň rozhodl o prodloužení vazby, ve které je Lobotka od loňského května.

Znalci z oboru psychiatrie a klinické psychologie uvedli, že u obžalovaného nezjistili akutní psychotické onemocnění. Má podle nich poruchu osobnosti. "Soud nerozhoduje o výši medikace. Nyní se lékaři budou medikaci snažit snížit, aby jeho účast na trestním řízení byla pokud možno jím více vnímaná," řekl obhájce Vít Pavko. Doplnil, že Lobotka bude umístěn na psychiatrii ve speciální vazební věznici.

Způsobení požáru v Českém Švýcarsku Lobotka opakovaně popíral už v minulosti. Podle obžaloby způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku či posedů.

Žalobce muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha a velmi vysokých teplot i přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů rozdělal oheň v noci na 24. července 2022 v Hřensku v lokalitě Malinový důl. Pomohl si k tomu přineseným lihem, zapalovačem a klestím, stojí v obžalobě.

Vzniklý požár se rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Musely se evakuovat stovky lidí. Náročný zásah trval 21 dní. Požár způsobil škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je vyšší. U likvidace požáru se vystřídalo 6000 hasičů. Pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili v nemocnici. Obyvatelé několika obcí je museli opustit, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist