https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranari-dopravi-na-josefovske-louky-na-nachodsku-dva-pratury
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranáři dopraví na Josefovské louky na Náchodsku dva pratury

5.10.2020 11:50 | JAROMĚŘ (ČTK)
Dvě jalovice, které patří ochranářské společnosti Česká krajina, jsou zatím v rezervaci u Milovic.
Dvě jalovice, které patří ochranářské společnosti Česká krajina, jsou zatím v rezervaci u Milovic.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ochranáři přivezou v úterý do Ptačího parku Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku dva pratury. Spásáním křovin a rostlin a rozdupáváním podmáčených luk pomohou vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní a luční ptáky. ČTK to řekl správce ptačího parku Břeněk Michálek. Převoz praturů byl několikrát odložen kvůli tomu, že ochranáři neměli potřebné dokumenty.
 

Dvě jalovice, které patří ochranářské společnosti Česká krajina, jsou zatím v rezervaci u Milovic. "V Milovicích na pastvině se v úterý ráno začnou uspávat a nakládat, pokud půjde vše dobře, tak kolem poledního by měl transport dorazit k Josefovu. Odpoledne by měli být pratuři vypuštěni na pastvinu v Ptačím parku Josefovské louky. Upozorňujeme, že akce není určena pro veřejnost," řekl Michálek.

Pratuři budou zpočátku v ohrazené pastvině, postupně by měli začít sdílet společný prostor s divokými koňmi, kteří spásají Josefovské louky od ledna 2018.

Podle Michálka se stádo divokých koní v rezervaci velmi osvědčilo. "Vytvořili tu pestrou rostlinnou mozaiku ideální pro sběr potravy, hnízdění i úkryt ptáků. Úkolem praturů bude okusem potlačovat dřeviny, které jsou v některých částech parku nežádoucí, například rozrůstající se vrby a hlohy," uvedl Michálek.

Ptačí park Josefovské louky o rozloze asi 80 hektarů vzniká od roku 2006. Páteří parku je sto let starý závlahový systém Metuje, který po opravě umožňuje regulaci výšky spodní vody na okolních loukách. Ochranáři louky s pomocí stovek dárců vykupuje a buduje na nich tůně i velké vodní plochy, které zajistí potravu ptákům a životní prostor řadě ohrožených druhů bezobratlých, uvedli zástupci rezervace. Návštěvníci v lokalitě najdou informační cedule, naučnou stezku, pozorovatelnu či odpočívadla.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Josef Valenta

11.10.2020 20:14
Jsem tomu rád,ikdyž se nejedná o pratury /ti skutečně vymřeli/ale o kříženky různých původních rustikálních plemen skotu ,které vznikali v Německu před a při 2 světové válce tak zvané hitlerovy krávy. byli vysazeny v Bělovezském pralese a na území říše v lesnatých oblastech . Nicméně jsou praturům velice podobní a svůj účel při ekologizaci krajiny velmi dobře plní.Josef Valenta
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist