https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranari-v-hradeckem-kraji-uspesne-odchovali-novou-generaci-ohrozeneho-motyla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranáři v hradeckém kraji úspěšně odchovali novou generaci ohroženého motýla

29.6.2022 16:56 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Ochránci přírody ze Skupiny JARO se svými spolupracovníky v Královéhradeckém úspěšně odchovali novou generaci kriticky ohroženého motýla jasoně červenookého. Bude základem pro populaci, kterou v roce 2023 vypustí do krkonošské přírody. ČTK to dnes řekl předseda ochranářské skupiny JARO David Číp. Vajíčka v Evropě vymírajícího motýla přivezli na začátku dubna z Polska, vzápětí se z nich v chovatelské stanici motýlů Skupiny JARO začaly líhnout první housenky a pokus o jejich odchov tak mohl začít.
 

"Z bezmála dvou stovek kukel se vylíhlo prvních několik desítek dospělců. Ty se entomologovi a chovateli motýlů Miloši Andresovi podařilo již úspěšně spářit a oplozené samice začínají klást první vajíčka. Teď už je jasné, že se český chov podařilo úspěšně zvládnout," řekl ČTK Číp.

Praktická část mezinárodního projektu LifeApollo2020 na ochranu jednoho z nejohroženějších motýlů Evropy začala letos v několika oblastech střední Evropy. Misi za návrat ohroženého druhu motýlů do Krkonoš realizují členové Skupiny JARO ve spolupráci s českým a polským Krkonošským národním parkem, Agenturou ochrany přírody a krajiny, členy České společnosti entomologické, pracovníky Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR a řadou zahraničních organizací.

"Chovat housenky tohoto motýla není jednoduché, o to těžší je dosáhnout toho, aby se dospělí motýli úspěšně spářili a následně samičky nakladly dostatek oplozených vajíček," uvedl Zdeněk Fric z Entomologického centra Akademie věd ČR.

V chovu je dospělý motýl velice citlivý na teplotu prostředí, která zásadně ovlivňuje jeho kondici a rozmnožování. "Je nutný téměř nepřetržitý dozor s přikrmováním několikrát za den. Jakákoliv chyba nebo opomenutí znamená v praxi velmi rychlý úhyn tohoto vzácného motýla," uvedl Andres.

Jasoň je podle vědců jedním z ukazatelů zdravé přírody. Tam, kde tento motýl prospívá, se obvykle daří i dalším druhům nejen hmyzu, ale také celému ekosystému. "Přípravy prostředí pro jasoně, tedy hlavně vyřezávky dřevin a mozaikovité kosení květnatých ploch, totiž pomohou uchovat podmínky pro přežití dalších vzácných a vymírajících druhů rostlin i živočichů," uvedla koordinátorka krkonošské části projektu LifeApollo2020 Tereza Macečková.

Projekt je tedy zároveň zaměřený na ochranu a obnovu celých biotopů, kde jasoň funguje jako takzvaný deštníkový druh. Znamená to, že péče o něj a jeho biotop pomůže ochránit další citlivé druhy. Jasoň červenooký se podle zástupců projektu dříve vyskytoval ostrůvkovitě na mnoha místech ČR, zejména na horách a v podhůří.

Mise za návrat jasoně červenookého je financována z 60 procent Evropskou unií z programu LIFE, zbytek zajišťují ochranáři z vlastních zdrojů, dobrovolnickou prací a dary veřejnosti. Projekt LifeApollo2020 je součástí unijního programu LIFE+.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.6.2022 21:09
Motýl... To kdyby se podařilo odchovat neohroženého vlka, to by tu bylo živo... A jinak palec hore!-)
Odpovědět
Sl

Slovan

30.6.2022 10:00 Reaguje na Karel Zvářal
Bylo by tu živo jen proto, že by zde měl každý ekolistový takyodborník spoustu nenávistných keců... včetně vaší maličkosti.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.6.2022 11:12 Reaguje na Slovan
Se Zvářalem se neshodnu v mnohém, ale neurážejte ho prosím Je to diskuse, ne předvolební senát.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.6.2022 11:20 Reaguje na Slavomil Vinkler
Óó, děkuji!-) Právě jsem mu chtěl napsat, ať doloží něčím konkrétním tu "nenávist", jinak to jsou jeho klasické trolí výlevy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist