https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranari-vyzvali-lidi-k-uklidu-prirody-pri-prochazkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranáři vyzvali lidi k úklidu přírody při procházkách

8.3.2021 18:00 | PRAHA (ČTK)
K úklidu lze podle ochranáře využít jakoukoliv vycházku, stačí si jen přibalit pytel na nepořádek.
K úklidu lze podle ochranáře využít jakoukoliv vycházku, stačí si jen přibalit pytel na nepořádek.
Foto | nastya_gepp / pixabay
Hlavní "úklidový" termín dobrovolnické akce Ukliďme svět se kvůli pandemii z března posouvá až na 22. dubna, podle ochránců přírody však lidé mohou sbírat odpadky už nyní - na individuálních procházkách. Ohlášeny jsou už desítky jarních úklidů, uvedl Petr Stýblo, ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
 

Podle Stýbla ČSOP eviduje k dnešku přes 100 nahlášených jarních úklidů "A další stále přibývají. Ukazuje se tak, že i přes složitou situaci, která nyní světu vládne, lidé nezapomínají na své životní prostředí. Do přírody se smí, což bohužel je vidět i na tom, že se plní odhozenými odpadky," uvedl Stýblo. K úklidu lze podle ochranáře využít jakoukoliv vycházku, stačí si jen přibalit pytel na nepořádek. Lidé se pak mohou "pochlubit" na webu či facebookové stránce kampaně.

Organizátoři budoucích, větších, úklidů si pak podle ČSOP mohou do 10. března požádat o zásilku úklidových pytlů. Ochránci přírody také vyzvali lidi, aby své úklidy na webu přihlašovali i v případě, že nepotřebují, nebo nechtějí využít materiální pomoc. "Získáme tak přehled o skutečných počtech proběhlých úklidů, což může motivovat i další případné zájemce o tuto akci," vysvětlila koordinátorka úklidové kampaně Veronika Andrlová.

Pro dobrovolníky, kteří se do úklidu pustí individuálně, pak ČSOP na každý měsíc připravil tematickou soutěž spojenou s pozorováním přírody. Zástupci svazu ostatně upozorňují, že kampaň není pouze o uklízení, ale i posílení vztahu k okolí. "V tomto týdnu končí zimní soutěž 'Kdo zanechal svou stopu ve sněhu či blátě?' a na konci týdne vyhlásíme další, jarní téma," podotkla Andrlová.

Cílem akce Ukliďme svět je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Kampaň Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody, je součástí globální akce Clean Up the World. Do kampaně se každoročně zapojují tisíce dobrovolníků. V letech 2017 až 2020 se konala společně s kampaní Ukliďme Česko. Od letoška však pokračuje opět samostatně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TK

Tomas K

8.3.2021 18:13
Všude je neuvěřitelné množství bordelu, v řekách, pangejtech atd. Kolem baráku uklízím skoro dnes a denně a furt to tam někdo rozhazuje. Jasně že něco udělá vítr, když rozfouká popelnice, ale většinu toho bordelu rozhazují lidi=prasata. Dokud tohle nebude trestným činem, dál se nepohneme.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.3.2021 09:43 Reaguje na Tomas K
Obávám se, že udělat z toho trestný čin by nepomohlo.

Lidi si musí sami uvědomit, že se mají chovat zodpovědně a tak, aby si první vážili sebe sama a potom i svého okolí (potažmo planety). Je třeba lidem donekonečna ukazovat realitu a od mala jim ukazovat jaké následky má jejich chování jak na planetu, tak na ně samotné a pak doufat, že se budou mít natolik rádi, že budou ochotni vidět realitu a spolupracovat. Ten kdo se zapojí do snahy o minimalizování lidských dopadů na celou planetu se může pak mít rád "automaticky", takže pak už to jde svou pozitivní cestou "samo" :)
Odpovědět
MD

Marek Drápal

9.3.2021 10:31
Škoda že došlo k rozkolu a máme tu dvě konkurenční akce: Uklidmě Svět a Ukliďme Česko...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist