https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-hledaji-dalsi-dobrovolniky-na-vytrhavani-borytu-na-palave-stale-kvete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci hledají další dobrovolníky na vytrhávání borytu na Pálavě, stále kvete

31.5.2021 14:09 | ZNOJMO (ČTK)
Boryt se používal při barvení tkanin, získávalo se z něj modré barvivo, takzvané nepravé indigo. Na Pálavě ale zplaněl a začal se nekontrolovaně šířit.
Boryt se používal při barvení tkanin, získávalo se z něj modré barvivo, takzvané nepravé indigo. Na Pálavě ale zplaněl a začal se nekontrolovaně šířit.
Ochránci přírody hledají další dobrovolníky na vytrhávání zplanělého borytu v Chráněné krajinné oblasti Pálava. Chladné počasí totiž zapříčinilo, že nedokonale vytržené rostliny znovu vykvétají a mohly by vysemenit. To by znamenalo další rozšíření nechtěné rostliny příští rok, uvedl Pavel Pechoušek. Rostlina je rozšířená asi na 23 hektarech chráněné oblasti, podle ekologů Pálavě výrazně škodí, protože vytlačuje cennou stepní flóru.
 

Boryt se používal při barvení tkanin, získávalo se z něj modré barvivo, takzvané nepravé indigo. Na Pálavě ale zplaněl a začal se nekontrolovaně šířit. Každoročně tak žlutě kvetoucí koberce vyraší zhruba na 23 hektarech. Rozšiřuje se především na jihovýchodně orientovaných bezlesých strmých svazích Děvína, kde vytlačuje například šalvěj etiopskou, pálavský klenot kosatec písečný nebo ozdobné kontinentální trávy kavyly. Na plochách s dominancí borytu neroste ze vzácných a ohrožených druhů téměř nic.

Dobrovolníci ho proto na jaře vytrhávají pravidelně, v této době by s vytrháváním, které trvá několik týdnů, obvykle končili. Letos je to ale kvůli deštivému květnu jinak. "Tím, že letos prší opravdu hodně, tak rostliny, které dobrovolníci nevytrhli dokonale i s kořenem, ale jen je zalomili, znovu obrazily a vykvetly. Chladné počasí vše zpomaluje, a tak počítáme s kvetením zhruba do půlky června. Následně rostliny, které nestihneme vytrhnout, vysemení, což bohužel opět zvýší jejich počet v příštím roce," uvedla vedoucí projektu LIFE SouthMoravia Ivana Mariánková. Likvidace borytu je cílem projektu.

Zbavit se borytu není jednoduché, je třeba rostlinu po rostlině vytrhat. A aby byla likvidace úspěšná, je potřeba ji opakovat několik let po sobě. Na jaře, než semena rostliny dozrají, se tak u Děvína scházejí dobrovolníci každoročně, kvetoucí boryt i s kořeny vytrhávají. Letos se na akci sešli 7. května. Dobrovolníci z občanského sdružení Junák - český skaut, Kaprálův mlýn, ale vytrhávají boryt už čtvrtý týden. "Potřebovali bychom dobrovolníky klidně i na jeden den. Důležité je mít vhodné oblečení, boty do terénu a chuť pracovat. Dobrovolníci se mohou hlásit i jednotlivě. Nejlepší řešení je samozřejmě parta," uvedl jejich koordinátor Igor Forgáč. Hlásit se lze na jeho telefonním čísle 737 770 458.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Martina Vránová

1.6.2021 19:08
Hlavně aby dobrovolníci ten boryt poznali, zde na obrázku je evidentně květenství javoru mléče.
Odpovědět
JD

J D

1.6.2021 23:44 Reaguje na Martina Vránová
S tou "evidencí" bych si zas tak jistý nebyl: javorovité mají pětičetné květy se žláznatým terčem. Tady vidím K2+2, C4, A2+4... A žláznatého terče se ne a ne dopídit. Evidentně brukvovité!
Odpovědět
MV

Martina Vránová

2.6.2021 09:10 Reaguje na J D
Díky za poučení.
Já jsem si to pak porovnávala se svými fotkami javorových květenství, mám je moc ráda. Pak jsem si ten boryt vygůglila a podle stavby celé rostliny evidentně brukvovité - jak říkáte. Jinak pro Vaši informaci - zjistila jsem, že naprostá většina lidí neví, jak javor kvete a ty nádherné jarní zářivě zelené chomáče považují za vypučené lístky.
Odpovědět
J

Josef Mozek

2.6.2021 14:23
Tak hybaj, dobrovolníci, znovu na plac, napravit své chyby. Že makáte zadarmo neznamená, že to budete flákat.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.6.2021 21:55
Dejte mi lidi já to vytrhám
Odpovědět

Jirka Černý

4.6.2021 12:12
To je těžké, když pojedu zachraňovat tak zase zanechám uhlíkovou stopu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist