https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-opet-reguluji-vstup-do-lomu-janicuv-vrch-v-mikulove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci opět regulují vstup do lomu Janičův vrch v Mikulově

15.6.2021 13:03 | MIKULOV (ČTK)
Přírodní památka Lom Janičův vrch byla vyhlášena v roce 2014. Předmětem ochrany jsou vodní a mokřadní společenstva zatopeného vápencového lomu obklopená skalními společenstvy na lomových stěnách a fragmenty stepních trávníků s teplomilnou vegetací a živočichy.
Přírodní památka Lom Janičův vrch byla vyhlášena v roce 2014. Předmětem ochrany jsou vodní a mokřadní společenstva zatopeného vápencového lomu obklopená skalními společenstvy na lomových stěnách a fragmenty stepních trávníků s teplomilnou vegetací a živočichy.
Foto | The photonaut / Wikipedia Commons
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR počínaje dneškem znovu začala regulovat vstup do lomu na Janičově vrchu v Mikulově. Poprvé tomu tak bylo loni, podle ochránců to lomu prospělo, uvedl Jiří Kmet. Zatopený lom je přírodní památkou, podle ochránců byl v minulosti výrazně přetěžovaný návštěvníky, kteří jej využívají ke koupání.
 

Zatopený vápencový lom místní i návštěvníky Mikulova ke koupání láká už více než 10 let, ochránci přírody dlouhodobě čelili problémům s odpadem, ničením přírodního prostředí i kritice, že situaci neřeší. Kmet uvedl, že nebyly výjimkou dny, kdy se v lomu tísnilo až 1000 lidí. Loni tak agentura omezila počet návštěvníků na 100 v jednom okamžiku.

"Vloni jsme si ověřili, že regulace návštěvnosti v letní sezoně přírodní památce velmi prospěla, a rozhodli jsme se ji aplikovat i v následujících letech. Proto jsme na jaře oslovili možné provozovatele, aby předložili nabídky nájemného. S vybraným nájemcem byla v květnu podepsána smlouva a vstup bude v následujících třech letech regulován, vždy mezi 15. červnem a 15. zářím,“ uvedl Kmet.

V lomu se tak opět začne vybírat vstupné, na druhou stranu zase bude vybaven nezbytnou infrastrukturou. Návštěvníci budou mít k dispozici převlékárnu, toalety i vodu na mytí. Přibyly také bezpečnostní zábrany a linie bójí, které vymezují prostor, kam není kvůli ochraně přírody či bezpečnosti návštěvníků možné vstupovat či plavat.

Přírodní památka Lom Janičův vrch byla vyhlášena v roce 2014. Předmětem ochrany jsou vodní a mokřadní společenstva zatopeného vápencového lomu obklopená skalními společenstvy na lomových stěnách a fragmenty stepních trávníků s teplomilnou vegetací a živočichy. Jde také o bohaté paleontologické naleziště.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

15.6.2021 14:28
Proč oplocují přírodní památku? Ploty do přírody nepatří. Nebylo by lepší oplotit města a lidé by z nich směli ven jen v omezeném počtu a na povolení agentury ochrany přírody?
Odpovědět
va

vaber

15.6.2021 17:40 Reaguje na
možná si jen někdo zajištuje kšeft, pod záminkou ochrany přírody
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.6.2021 20:24
A co tak postavit bazén s lidovým vstupným a do lomu bude chodit pouze
pár skalních milovníků koupání v přírodě. Pro některé je vstupné na
bazén vysoké a tak jdou do přírody. Pokud tam postavili převlékárnu,
toalety a vodu na mytí, tak pouze dopřáli lidem větší komfort, z lomu
udělali atrakci a vydělají i na vstupným. Mimochodem těch 900 z tisíce
stojí ve frontě, až se těch 100 vody nabaží? Chudáci lidé, kteří se
nemají kde vykoupat a kterých ještě ti šťastnější buzerují, protože
pochybuji, že ti ochranáři se tam koupat nechodí a pouze oblečení na
břehu počítají počty koupajících.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist